Kraska: wzrost zachorowań na COVID-19 możliwy w lipcu. Jesienią epidemia może wrócić

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Interia21 czerwca 2022 20:00

Wiceminister resortu zdrowia Waldemar Kraska w rozmowie z Interia przyznał, że według prognoz jeszcze w lipcu wzrośnie w Polsce zachorowalność na COVID-19.

Kraska: wzrost zachorowań na COVID-19 możliwy w lipcu. Jesienią epidemia może wrócić
W lipcu możliwy wzrost zachorowań na COVID-19. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
  • Premier Mateusz Morawiecki ostrzega, że COVID-19 "może wrócić jesienią"
  • Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiada wzrost zachorowań od lipca
  • - Nasze prognozy nie są takie niepokojące, ale powtarzam, że epidemia nie czyta naszych prognoz - mówił Kraska w rozmowie z Interią

Do 1000 zakażeń dziennie. Teraz jest ok. 300

- Dysponujemy prognozą, według której niewielki wzrost może się pojawić na początku lipca - do 1000 zakażeń dziennie, w tej chwili dziennie jest to 200-300 (potwierdzonych przypadków - red.) - mówił w rozmowie z Interią wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska.

Jak dodał, przytaczana prognoza nie pokazuje wzrostu zakażeń na początku jesieni. - Nasze prognozy nie są takie niepokojące, ale powtarzam, że epidemia nie czyta naszych prognoz - mówił Kraska.

Natomiast premier Mateusz Morawiecki ostrzegał, że COVID-19 "może wrócić jesienią".

- Przestrzegam dzisiaj wszystkich przed tym, co może się stać jesienią. Covid może wrócić, dlatego zachowujmy zasady sanitarne - powiedział szef rządu w wywiadzie dla podcastu "Przygody Przedsiębiorców".

Zaapelował też o zaszczepienie się "trzecią, albo czasami czwartą dawką".

 - Ja sam za kilka tygodni chcę przyjąć czwartą dawkę, ponownie się zaszczepić - dodał Morawiecki.

Na razie czwarta dawka szczepienia przeciw COVID-19 dostępna jest jedynie dla osób z grup wysokiego ryzyka, m.in. pacjentów z obniżoną odpornością.

- Premier może przyjąć pierwszą dawkę przypominającą, ale w świetle obecnych przepisów drugiej już nie. Będziemy o tym rozmawiać na posiedzeniu Rady ds. COVID-19, ten temat na pewno też się pojawi - zapowiedział w rozmowie z Interią Kraska.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum