×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kraska: w Polsce nie było zgonu z powodu podania szczepionki

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, Polskie Radio Program 1Opublikowano: 09 grudnia 2021 09:00Zaktualizowano: 09 grudnia 2021 09:12

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska komentował dziś projekt ustawy o odszkodowaniach za NOP-y. Zapewnił, że w Polsce nikt nie zmarł po podaniu szczepionki na COVID-19.

Kraska: w Polsce nie było zgonu z powodu podania szczepionki
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska Fot. PAP/Rafał Guz

Sprawdź: FDA dopuściła nowy lek na COVID-19. To Evusheld na ciężkie objawy

Ministerstwo zdrowia wprowadza ograniczenie dotyczące amantadyny

Kraska: w Polsce nie było zgonu z powodu podania szczepionki

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska komentował dziś w programie "Sygnały dnia" Polskiego Radia sytuację epidemiczną, ale też projekt ustawy o odszkodowaniach za NOP-y, który był omawiany w Sejmie (projekt ustawy o Funduszu Kompensacyjnym).

Zapewnił, że w Polsce nikt nie zmarł w związku z podaniem szczepionki na COVID-19. 

- W Polsce wykonaliśmy już ponad 43 miliony szczepień, tych niepożądanych odczynów jest zgłoszonych ponad 16 000, ale 85 proc. z z nich to są bardzo łagodne odczyny poszczepienne, czyli ból w miejscu zaszczepienia, czy też zaczerwienienie. Nie ma ani jednego zgonu, który miałby związek z podaniem szczepionki. Podkreślam nikt w Polsce w tej chwili nie zmarł z powodu podania szczepionki przeciwko COVID-19 - mówił Kraska.

Dopytywany, dlaczego w środę w Sejmie mówił o 33 przypadkach śmiertelnych, które nastąpiły w ciągu 14 dni od przyjęcia szczepionki, odpowiedział:

– Nie mamy żadnego potwierdzonego zgonu, który miałby związek z podaniem szczepionki, ale właśnie 33 zgony są w bliskiej zbieżności czasowej z podaniem szczepionki, ale nie jest udowodniony wpływ, że zgon był po podaniu szczepionki.

Czytaj: Koronawirus. 9 grudnia. Kraska ujawnił nowe dane o zakażenia i zgonach

Od 2022 składka zdrowotna po nowemu. ZUS stworzył specjalny kalkulator

Ustawa ma zachęcić do szczepień

Wiceminister zdrowia przekonywał, że ustawa o Funduszu Kompensacyjnym ma zachęcać do szczepień nieprzekonanych.

- Ten projekt ustawy pokazuje, że jeżeli wystąpi taki odczyn poszczepienny, to przy Rzeczniku Praw Pacjenta będzie powołana specjalna komisja, w której będą specjaliści lekarze będą oceniali, jaki jest stopień uszczerbku na zdrowiu i za to będą przygotowane rekompensaty finansowe - mówił. 

Jak dodał  komisja przy RPP będzie orzekać dla całego kraju i będzie miała dwa miesiące, od wpływu zgłoszenia, na wydanie decyzji.

Dodajmy, że wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu. Następnie trafił na Komisję Zdrowia, gdzie został przyjęty jednogłośnie.

Wczoraj w Sejmie 33 przypadki śmierci, które były w ciągu 14 dni od przyjęcia szczepionki. – Nie mamy żadnego potwierdzonego zgonu, który miałby związek z podaniem szczepionki, ale właśnie 33 zgony są w bliskiej zbieżności czasowej z podaniem szczepionki, ale nie jest udowodniony wpływ, że zgon był po podaniu szczepionki.

 Czytaj również: Obostrzenia. Co i od kiedy wejdzie w życie? Nowe zasady i limity

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum