Kraska: szczepionka firmy AstraZeneca jest skuteczna na południowoafrykańską mutację koronawirusa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 lutego 2021 11:57

Szczepionka firmy AstraZeneca jest skuteczna na południowoafrykańską mutację koronawirusa - powiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Powołał się na badania przeprowadzone w Europie i w USA.

Kraska: szczepionka firmy AstraZeneca jest skuteczna na południowoafrykańską mutację koronawirusa
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska Fot. MZ

Przypomniał, że zaszczepienie nie oznacza, że osoba taka już nie zachoruje. - Wszyscy producenci deklarują prawie stuprocentową skuteczność jeżeli chodzi o lżejszy przebieg choroby. Oznacza to mniej przypadków leczenia szpitalnego oraz zgonów. To największy zysk, jaki otrzymujemy w przypadku zaszczepienia się przeciw koronawirusowi - dodał Kraska na antenie Polskiego Radia 24.

W ten sposób odniósł się do zapowiedzi ministra zdrowia RPA Zweli Mkhize, że wstrzyma plany szczepień preparatem firmy AstraZeneca w związku z nowym badaniem, które wykazało, że szczepionka może być nieskuteczna przeciwko dominującemu w kraju wariantowi koronawirusa.

Decyzja wiąże się z wynikami badania naukowców z Uniwersytetu Witwatersrand w Johannesburgu z udziałem 2,1 tys. osób. Nie wykazało ono, by zaszczepieni brytyjskim preparatem uczestnicy byli bardziej odporni na łagodną i umiarkowaną formę COVID-19 od uczestników otrzymujących placebo.

Wiceminister Kraska poinformował w poniedziałek w Polsat News, że w Polsce zaszczepiono 1,6 mln osób, w tym ponad 460 tys. osób z grupy powyżej 70 lat.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum