Kraska: pojawienie się w Polsce szczepionki wektorowej "skomplikowałoby proces logistyczny"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 stycznia 2021 11:32

Wąskim gardłem szczepień jest liczba dostarczanych dawek - zauważył w piątek (15 stycznia) w Programie Pierwszym Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Kraska: pojawienie się w Polsce szczepionki wektorowej "skomplikowałoby proces logistyczny"
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wyjaśnił, że w Polsce miesięcznie można by zaszczepić 3,5-4 mln osób, ale zagwarantowana na pierwszy kwartał przez producentów liczba dawek wynosi około 6 mln, czyli można zaszczepić 3 mln Polaków, bo skuteczne szczepienie wymaga podania dwóch dawek w odstępie 3-4 tygodni.

- To jest to wąskie gardło tego szczepienia. Właśnie nie kwestia logistyki, tylko liczba dostarczonych szczepionek"- zauważył wiceminister.

Wyraził nadzieję, że w kolejnych kwartałach do Polski trafi więcej szczepionek.

Odnosząc się do rodzajów szczepionek przeciw COVID-19, wytłumaczył, że mRNA - dostępna w Polsce - to jedna z najczystszych szczepionek.

- Nie zawiera ani żywego wirusa, ani wirusa, który został pozbawiony zjadliwości. Tam jest tylko fragment RNA. Nie widzimy w tej chwili jakiś odczynów poszczepiennych. Pojedyncze przypadki oczywiście się zdarzają - zaznaczył.

Zapytany, czy będzie można sobie wybrać rodzaj szczepionki, gdy w Polsce pojawi się kolejna, tym razem wektorowa firmy AstraZeneca, powiedział, że to trochę "skomplikowałoby proces logistyczny".

- Poczekajmy aż będzie zarejestrowana i będzie dostępna w naszym kraju. Na pewno wtedy w jakiś sposób logistyczny to rozwiążemy (...). W tej chwili nie ma jeszcze decyzji, jak będziemy to rozdysponowywać w punktach szczepień - powiedział.

Wyjaśnił, jak działa szczepionka wektorowa. - Transporterem materiału genetycznego jest adenowirus, czyli wirus, który nie namnaża się w organizmie człowieka. Jest to wirus odzwierzęcy. Ta szczepionka jest także zdecydowanie tańsza od tych, które w tej chwili używamy - podkreślił.

Zapytany o przywileje, na które mogłyby liczyć osoby zaszczepione, przypomniał, że po przyjęciu drugiej dawki otrzymają one potwierdzenie - kod QR. Jeśli będą miały kontakt z osobami zakażonymi nie będą poddawane kwarantannie.

Klaudia Torchała (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum