TVP1, jj/Rynek Zdrowia | 09-04-2021 10:02

Kraska: podłożem dyskusji o szczepionce AstraZeneca może być walka koncernów farmaceutycznych o rynek

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska pytany o to czy zdecydowałby się na szczepieniem na COVID-19 preparatem AstraZeneca odpowiedział twierdząco, przekonując, że korzyść z przyjęcia każdej szczepionki jest zdecydowanie większa niż ryzyko.

Kraska: Nie wiemy jeszcze jak długo szczepionki będą skutecznie chronić przed koronawirusem. FOT. Arch. PTWP

  • Kraska: każdy lek, każda szczepionka może wywoływać sporadycznie skutki uboczne. Miliony szczepień pokazują, że szczepionki zatwierdzone przez EMA są bezpieczne i skuteczne.
  • Niebawem rynek producentów szczepionek stanie rynkiem konsumenta
  • To co się dzieje wokół szczepionki AstraZeneca może być efektem walki koncernów farmaceutycznych

Jak tłumaczył wiceminister, przy takich ilościach szczepień, jakie wykonano preparatem AstraZeneca na świecie, które idą w dziesiątki milionów. zawsze istnieje ryzyko wystąpienia przypadków niepożądanych. Podobnie jak w przepadkach każdej innej szczepionki.

– Każda szczepionka rekomendowana przez Europejską Agencję Leków jest bezpieczna, skuteczna. I nie ma znaczenia jaką szczepionką się szczepimy. Warto to robić, bo to jedyny sposób abyśmy wszyli z pandemii – mówił w piątek w „Kwadransie Politycznym” w programie TVP1 wiceminister Kraska.

W tle miliardy euro

Odpowiadając na pytanie skąd wzięła się dyskusja i decyzje rządów w Europie w kontekście preparatu AstraZeneca, skoro każdy praktycznie lek może powodować jakieś skutki uboczne, wiceminister przekonywał, że jego zdaniem u podłoża tego są kwestia finansowe – miliardy euro, które zainwestowały w powstanie szczepionek.

- Firm ze swoimi szczepionkami niebawem na rynku będzie zdecydowanie więcej i minie okres, kiedy ten rynek był rynkiem producenta. Mam nadzieję, że szybko przekształci się w rynek konsumenta i osoby, które będą się chciały szczepić będą to mogły zrobić. Być może, kwestie związane z tym co dzieje się wokół szczepionki AstraZeneca spowodowane jest walką między koncernami farmaceutycznymi – mówił Kraska.

Jak wskazywał, nawet po perturbacjach, związanych ze szczepionką AstraZeneca, chęć szczepienia się wśród Polaków zdecydowanie wzrosła. I co ważne w grupie osób 60+, która jest najbardziej narażona na ciężki przebieg COVID-19. Jak mówił, ta grupa osób powinna zostać wyszczepiona do końca kwietnia.

Badania wykażą jak długo będą skuteczne

Odpowiadając na pytanie jak długo szczepionki będą dawały odporność na koronawirusa, wiceminister Kraska mówił, że nie wiadomo jeszcze jak długo będą skuteczne i czy uchronią nas przed mutacjami wirusa, które będą się pojawiały.

- Czekamy na wyniki badań. Czy to będzie rok, dwa, czy może krócej – trudno jeszcze odpowiedzieć. Być może jak w przypadku grypy szczepionkę będzie trzeba co roku modyfikować. Tego jednak w tej chwili jeszcze nie wiemy – dodał.