×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Kraska: nikt nie mówił, że nie będziemy się zakażać, jeżeli nawet przyjmiemy trzecią dawkę

Autor: KM • Źródło: Polsat News, Rynek Zdrowia22 stycznia 2022 14:51

- Trzecia dawka przyjmowana w przypadku nowego wariantu Omikron powoduje, że przechodzimy [chorobę] w sposób bardzo łagodny; najczęściej w 90 procentach zabezpiecza nas przed hospitalizacją, a prawie w 100 procentach przed śmiercią - mówił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w piątkowym "Gościu Wydarzeń".

Kraska: nikt nie mówił, że nie będziemy się zakażać, jeżeli nawet przyjmiemy trzecią dawkę
Szczepienie, fot. Shutterstock
  • Trzecia dawka przyjmowana właśnie w przypadku tego nowego wariantu Omikron powoduje, że przechodzimy [chorobę - red. RZ] w sposób bardzo łagodny - mówił w Polsat News wiceminister zdrowia Waldemar Kraska
  • Minister powołał się tutaj na "dane eksperckie i informacje z Europy zachodniej"
  • Kraska dodał, że trzecia dawka szczepionki najczęściej w 90 procentach zabezpiecza nas przed hospitalizacją, a prawie w 100 procentach - przed śmiercią

"Troszeczkę inna" idea paszportów covidowych

Czy tzw. ustawa Hoca zostanie przyjęta? Tego jeszcze nie wiadomo. Jak zaznaczył minister Kraska, "to już nie jest w gestii Ministerstwa Zdrowia"

- W tej chwili, w następnym tygodniu będzie się odbywało posiedzenie Sejmu i już w tej chwili to jest w rękach posłów, czy ta ustawa zostanie przyjęta, czy też nie - poinformował minister.

Nierozwiązana kwestia obowiązkowości szczepień pozostawia zatem pytanie o paszporty covidowe, które też miały stać na straży bezpieczeństwa obywateli. Kraska został zapytany o sens tych paszportów, czy rzeczywiście warto wpuszczać m.in. na stadiony czy do restauracji osoby wyłącznie zaszczepione lub zezwalać im na to wejście poza limitem.

- Idea paszportów covidowych chyba jest troszeczkę inna: żeby właśnie osoby, które się wahają przed szczepieniem, skorzystały z tego, że można wejść i skorzystać z pewnych usług - mówił minister. - Te motywacje do przyjęcia szczepień są różne, więc jedną z takich właśnie motywacji może być to, żebyśmy mieli ułatwione poruszania się w sferze publicznej - ocenił Waldemar Kraska.

Nikt nie mówił, że nie będziemy się zakażać po trzeciej dawce

Kraska zaprzeczył jednak, jakoby chodziło o to, że egzekwowanie paszportów nie miało sensu z perspektywy epidemiologicznej i wirusologicznej.

- To jest już stwierdzone, że osoba, która jest zaszczepiona, przenosi zdecydowanie mniejszy ładunek wirusa niż osoba, która nie jest zaszczepiona - zaznaczył minister.

- Nikt nie mówił, że nie będziemy się zakażać, jeżeli nawet przyjmiemy trzecią dawkę - kontynuował Kraska. - Ale, jeżeli patrzymy na dane eksperckie i informacje z Europy zachodniej, to ta trzecia dawka przyjmowana w przypadku tego nowego wariantu Omikron powoduje, że przechodzimy [chorobę - red. RZ] w sposób bardzo łagodny, najczęściej w 90 procentach zabezpiecza nas przed hospitalizacją, a prawie w 100 procentach przed śmiercią - wskazał minister.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum