Kraków: w "Żeromskim" bez NOP u szczepionych osób z reakcjami anafilaktycznymi w przeszłości

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 stycznia 2021 17:58

Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie dotąd zaszczepił przeciwko Covid-19 ponad 20 osób, które w przeszłości miały ciężkie reakcje anafilaktyczne. Preparat firm Pfizer i BioNTech nie wywołał u nich jednak negatywnych objawów. Placówce udało się też nie zmarnować żadnej dawki.

Kraków: w "Żeromskim" bez NOP u szczepionych osób z reakcjami anafilaktycznymi w przeszłości
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Do tej pory zaszczepiliśmy ponad 20 osób, które w wywiadzie miały ciężkie reakcje anafilaktyczne ze wstrząsem, nawet z zatrzymaniem krążenia. I do tej pory nie mieliśmy żadnych takich odczynów po szczepionce - powiedziała na konferencji prasowej w poniedziałek (25 stycznia) Lidia Stopyra, ordynator Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, pytana o niepożądane odczyny poszczepienne (NOP) po podaniu szczepionki.

Szpital Żeromskiego to szpital węzłowy. Szczepienie swoich pracowników, a także pracowników innych placówek medycznych, rozpoczął 27 grudnia. Do tej pory pierwszą dawkę udało się podać dla 2,2 tys. osób, drugą - 450 osobom. We wtorek placówka rozpocznie szczepienie populacyjne seniorów - na ten tydzień otrzymała na ten cel 30 dawek.

- Z dumą musimy powiedzieć, że udało się nam nie zmarnować ani jednej dawki, mimo że czasami było to dużym wyzwaniem - powiedziała Katarzyna Turek-Fornelska, zastępca dyrektora w szpitalu Żeromskiego.

Jak dodała, rozmrożona szczepionka ma krótki termin ważności i w przypadku, jeśli ktoś nie stawi się na szczepienie, to trudno błyskawicznie znaleźć osobę z grupy zero, której można by podać preparat.

Z-ca dyrektora poinformowała też, że placówka stara się pozyskać środki finansowe na zakup zamrażarki, w której będzie mogła przechowywać szczepionki w temperaturze minus 70 st. - Ułatwiłoby nam to dysponowanie szczepionką - zaznaczyła

PAP - Beata Kołodziej

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum