Kraków: szpital Żeromskiego czeka na szczepionki do drugiego podania

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 stycznia 2021 19:20

Szpital Żeromskiego w Krakowie nie otrzymał w poniedziałek (18 stycznia) dawek do drugiego podania pacjentom zaszczepionym 27 grudnia. Dyrektor placówki poinformował, że oczekuje na dostawę. Według ostatnich informacji dostawa dotrze do placówki we wtorek, wcześniej mowa była o czwartku.

Kraków: szpital Żeromskiego czeka na szczepionki do drugiego podania
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W poniedziałek (18 stycznia) szpitale węzłowe miały rozpocząć podawanie drugiej dawki preparatu Pfizer-BioNTech osobom, które przyjęły pierwszą dawkę trzy tygodnie temu. Nie wszystkie jednak placówki otrzymały produkt.

Prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski zapewnił w poniedziałek, że każdy zaszczepiony pierwszą dawką na pewno otrzyma dawkę drugą.

W Krakowie na dostawę oczekiwał w poniedziałek Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego, który tego samego dnia i we wtorek planował ponownie zaszczepić 75 osób. Dostawa nie przyszła.

- Najbardziej uciążliwe jest to, że mieliśmy rozpisanych pacjentów do szczepienia drugą dawką. Dziś dostaliśmy informację, że nie dostaniemy drugiej dawki i że dostaniemy ją w czwartek, ale mamy się orientować, bo może dostaniemy ją wcześniej - powiedział dyrektor szpitala Żeromskiego Jerzy Friediger.

Według ostatnich informacji szczepionki do szpitala dotrą we wtorek.  - I znowu mamy wszystko przeorganizować. To jest niesłychanie trudne - przyznał dyrektor.

W poniedziałek podanie drugich dawek rozpoczął m.in. Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Szpital w poniedziałek szczepił jeszcze, preparatami z zamrożonych wcześniej rezerw, osoby zapisane na poniedziałek do przyjęcia pierwszej dawki. Od wtorku, z uwagi na brak dostaw planowanej wcześniej liczby preparatu, placówka nie będzie szczepić pierwszorazowo. Do końca tygodnia kontynuowane mają być szczepienia drugorazowe - w tym czasie dawki musi przyjąć 825 osób.

Również inne placówki, m.in. szpitale Rydygiera i Dietla poinformowały o odwołaniu szczepień pierwszorazowych.

Szef KPRM Michał Dworczyk przekazał w poniedziałek, że decyzje firmy Pfizer wpłynęły na harmonogram szczepień w Polsce. W poniedziałek do Polski przyleciało 176 tys. dawek szczepionki zamiast 360 tys., a w kolejnych tygodniach będzie nie 360 tys. a 296 tys. dawek; potem dawek ma być nieco więcej. W połowie lutego ma nastąpić wzrost liczby tych szczepionek.

Beata Kołodziej (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum