Dziennik Polski24/Rynek Zdrowia | 24-07-2020 10:20

Kraków chce zaszczepić urzędników przeciw grypie; ma ich to ochronić przed koronawirusem

Urząd Miasta w Krakowie planuje szczepienia przeciwko grypie dla wszystkich chętnych pracowników magistratu. W ocenie UM osoby, które się zaszczepią przeciw grypie, mogą być bardziej odporne na zakażenie koronawirusem.

Szczepienia przeciw grypie promuje m.in. Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny. Fot. Materiały prasowe

Radny miejski Łukasz Wantucha wystosował interpelację do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, w której zapytał: Czy zaszczepienie na grypę zwiększa szanse przeżycia w przypadku dodatkowej infekcji koronawirusem, w szczególności u osób po 50 roku życia?

Jak czytamy w odpowiedzi władz miasta: "Zdaniem Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, osoby, które zaszczepią się przeciw grypie, mogą być bardziej odporne na zakażenie wirusem SARS-CoV-2, którego szczyt zachorowania może przypaść na miesiące jesienno-zimowe. Kompilacja dwóch wirusów może wywoływać poważne konsekwencje zdrowotne, w tym cięższy przebieg zakażenia. Stąd, jak twierdzą specjaliści, szczepienia przeciw grypie to dobra metoda na zwiększenie odporności. Jednocześnie szczepienia przeciw grypie chronią przed powikłaniami pogrypowymi, które mogą pozostawić szkody zdrowotne do końca życia, a nawet zakończyć się zgonem".

Opierając się na stanowisku ekspertów, magistrat zaplanował szczepienia dla wszystkich pracowników, którzy będą zainteresowani.

Urząd Miasta Krakowa przekazał również, że 13 lipca br. miejskie jednostki organizacyjne, w tym placówki oświatowe otrzymały rekomendacje i zalecenia o podjęciu działań na rzecz zapewnienia pracownikom możliwości bezpłatnych i dobrowolnych szczepień przeciw grypie.

Więcej: dziennikpolski24.pl