Koszalin: pediatra zachęca do szczepień przeciwko HPV

Autor: Głos Koszaliński/Rynek Zdrowia • • 10 lipca 2017 11:21

Od ośmiu lat realizowany jest w Koszalinie program profilaktyki zakażeń wirusem HPV, którego celem jest zmniejszenie liczby zachorowań na raka szyjki macicy. Jak podkreśla koordynator programu, pediatra Adam Zając, zainteresowanie tymi szczepieniami maleje.

Koszalin: pediatra zachęca do szczepień przeciwko HPV
Koszty programu w całości pokrywane są z budżetu miasta. Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W ramach programu ze szczepień ochronnych przeciwko wirusowi HPV mogą skorzystać 13-letnie mieszkanki Koszalina. Szczepienie nie jest obowiązkowe. Koszty programu w całości pokrywane są z budżetu miasta i w tym roku sięgną 105 tys. zł - informuje Głos Koszaliński.

Jak wskazuje Adam Zając, w pierwszym roku zaszczepionych zostało ponad 80 proc. dziewczynek, natomiast w br. udało się na razie zaszczepić niewiele ponad jedną trzecią dziewczynek, które mogą zostać objęte programem.

Kiedy pielęgniarki dzwonią do rodziców z informacją o szczepieniu, jednym z najczęstszych powodów odmowy jest obawa, że ewentualny ból ręki czy krótkotrwały stan podgorączkowy zepsują dziecku wakacje.

Pediatra przypomina, że wirus HPV jest odpowiedzialny za powstawanie raka szyjki macicy, a szczepionka podana przed podjęciem współżycia ma chronić przed zakażeniem. W jego ocenie to istotne korzyści, które nie powinny być pomijane i lekceważone.

Więcej: www.gk24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum