Konieczna trzecia dawka szczepionki? Wiceminister zdrowia nie wyklucza

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2021 20:36

Trudno powiedzieć, jak długo utrzymuje się ochrona po zaszczepieniu przeciwko COVID-19. Dlatego być może trzeba będzie szczepić powtórnie - przyznał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Konieczna trzecia dawka szczepionki? Wiceminister zdrowia nie wyklucza
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska nie wyklucza, że szczepienia przeciwko Covid-19 trzeba będzie powtarzać. Fot. Twitter/MZ
  • Nie wiemy, jak długo utrzymuje się ochrona po szczepieniu przeciw Covid-19. Ponadto wirus mutuje. - Być może trzeba będzie powtórzyć szczepienie - przyznał wiceminister zdrowia
  • W Polsce są już pojedyncze przypadki mutacji południowoafrykańskiej i brazylijskiej, a w Europie pojawiła się też odmiana nigeryjska

Wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska pytany był wieczorem w TVP Info o to, czy prawdą jest, że niezbędne będzie na jesieni szczepienie przeciwko koronawirusowi trzecią dawką w przypadku osób, które przyjęły preparat na początku tego roku.

Trzecia dawka szczepionki? Wiceminister nie wyklucza

- W tej chwili nie odpowiem na to pytanie tak ani nie, ponieważ trwają badania. Być może będzie taka sytuacja, że trzeba będzie tę szczepionkę powtórzyć. Czy to będzie jesień czy następna wiosna - naprawdę trudno powiedzieć, jak na długo ta skuteczność szczepionki gwarantuje nam ochronę przed zakażeniem koronawirusem - tłumaczył Kraska.

Przypomniał, że wirus powodujący chorobę COVID-19 mutuje. - To jest to niebezpieczeństwo, że trzeba będzie tę szczepionkę w jakiś sposób modyfikować - podkreślił.

Na razie dominuje mutacja brytyjska

W środę szef resortu zdrowia Adam Niedzielski mówił, że w Polsce zdecydowanie dominuje brytyjska mutacja koronawirusa. W naszym kraju zdarzają się tylko pojedyncze przypadki zakażeń mutacją południowoafrykańską i brazylijską, a w Europie pojawiła się też odmiana nigeryjska - dodał.

- To są wszystko mutacje, które są objęte tzw. alertem WHO, czyli potencjalnym wskazaniem jako mutacji niezweryfikowanych jeszcze pod kątem sposobu rozprzestrzeniania się i skonkretyzowania informacji, dotyczących odporności na szczepienie - powiedział Niedzielski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum