• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Komisja Zdrowia: odsetek zaszczepionych przeciw Covid-19 stawia Polskę na 21 miejscu w Europie

Autor: oprac. PW • Źródło: Rynek Zdrowia14 września 2021 16:11

Czy rząd ma pomysł na przywileje dla zaszczepionych, co zrobi w tej sprawie? - dopytuje opozycja w Sejmie. - Prawdą jest, że spowolniły szczepienia. Liczymy, że chęć do szczepień powróci - odpowiadała wiceminister zdrowia Anna Goławska podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia.

Szczepienia przeciw Covid-19. Polska na dalekim miejscu w Europie pod względem odsetka zaszczepionych. Fot. archiwum RZ/PCM Pleszew

Wiceminister Anna Goławska we wtorek (14 września) przedstawiała informację o stanie zaszczepienia przeciw Covid-19, uczestnicząc w posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia.

Zaszczepieni przeciw Covid-19. Polska daleko

W imieniu wnioskodawców głos zabrała posłanka Monika Wielichowska (KO). - Polska jest na 21. miejscu w Unii Europejskiej pod względem odsetka zaszczepionych osób. Zajmujemy 21. miejsce z 27 krajów UE - wskazywała.

- Widać wyraźnie, że rząd nie ma dziś pomysłu, jak przełamać złą tendencję, jeśli chodzi o spadające zainteresowanie szczepieniami, by nie powiedzieć zastój - stwierdziła.

- Brakuje dobrego przekazu i brakuje dobrego przykładu. No, ale jak go budować, kiedy prezydent Duda mówi jak antyszczepionkowiec; premier Morawiecki opowiada, że wirus jest w odwrocie, jest niegroźny; a rzecznik praw dziecka uważa szczepionki za eksperymenty na dzieciach. Nie chcę nawet wspominać o parlamentarzystach, którzy są jawnymi antyszczepionkowcami - mówiła Wielichowska.

Posłanka: ostatnia prosta szczepień, czy nadal na wirażu

Pytała, "jak można było zawiesić billboardy w całej Polsce z hasłem: jesteśmy na ostatniej prostej, skoro nie jesteśmy nawet na wirażu". - Została ogłoszona loteria Narodowego Programu Szczepień. Chciałam zapytać, gdzie jest jej promocja, wyniki, ile Polek i Polaków się do niej zarejestrowało; kto, kiedy i gdzie wygrał - mówiła.

Wyliczała, że nie widać działań rządu w internecie, gdzie rozpowszechniane są nieprawdziwe informacje. Jej zdaniem, brakuje edukacji, komunikacji.

Ile Polek i Polaków pobrało paszport covidowy? Czy rząd ma pomysł na przywileje dla zaszczepionych, co zrobi w tej sprawie? Czy planujecie odkłamywanie bzdur i herezji na temat szczepionek?- pytała ostro posłanka.

Wiceminister Goławska tłumaczyła, że działania rządu promujące szczepienia od początku są intensywne. - Jeszcze zanim pojawiły się szczepionki w Polsce realizowano akcje informujące, zachęcające - wskazała.

Wiceminister akcentowała, że rząd od początku przekazuje rzetelne informacje na temat liczby szczepionek, dostaw, osób zaszczepionych. Codziennie na stronie dedykowanej szczepieniom aktualizowane są dane. Przypomniała, że liczba osób w pełni zaszczepionych przekroczyła 19,1 mln osób.

Wiceminister: szczepienia nawet przy kościołach

- Ludzie wciąż się szczepią, poziom wyszczepienia będzie wyższy. Prawda jest, że spowolniły szczepienia. W naszej ocenie wynikało to m.in. z okresu wakacyjnego. Liczymy, że chęć do szczepień powróci" - stwierdziła Goławska.

Jej zdaniem, kampanie edukacyjne były prowadzone bardzo szeroko, we wszystkich możliwych mediach, nośnikach, także z wykorzystaniem osób rozpoznawalnych, m.in. gwiazd sportu i osób kultury.

- Organizowaliśmy najróżniejsze formy konkursów, m.in. dla gmin, kół gospodyń wiejskich, dla straży pożarnej. Były organizowane szczepienia przy kościołach - wskazywała wiceminister.

- Mnóstwo bilbordów, mnóstwo spotów telewizyjnych i radiowych; kierowana do młodszych osób działalność influencerów w mediach społecznościowych. Podejmowaliśmy wszelkie możliwe działania, które miały zachęcić. Działania trwają. Zorganizowaliśmy loterię, w której do udziału zgłosiło się 4 mln osób - akcentowała.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum