Komisja Europejska podpisała umowę na dostawy szczepionek białkowych przeciwko COVID-19

Autor: • Źródło: PAP02 sierpnia 2022 13:12

Komisja Europejska poinformowała we wtorek - 2 sierpnia - że podpisała z firmą Hipra umowę ramową na dostawy szczepionek białkowych przeciwko COVID-19.

Komisja Europejska podpisała umowę na dostawy szczepionek białkowych przeciwko COVID-19
Komisja Europejska podpisała umowę na dostawy szczepionek białkowych przeciwko COVID-19. Fot. AdobeStock
  • Komisja Europejska poinformowała, że podpisała z firmą Hipra umowę ramową na dostawy szczepionek białkowych przeciwko COVID-19
  • Komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides powiedziała, że "w związku z rosnącą liczbą zakażeń COVID-19 w Europie, musimy zapewnić maksymalną gotowość w okresie jesienno-zimowym"
  • Jak dotąd KE podpisała umowy na dostawy szczepionek z firmami AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, BioNtech-Pfizer, Moderna, Novavax i Valneva

Komisja Europejska podpisała umowę na dostawy szczepionek białkowych przeciwko COVID-19

W ramach wspólnych zamówieniach kraje UE będą mogły kupić do 250 mln dawek szczepionki. Jednak szczepionka nie otrzymała jeszcze pozytywnej opinii Europejskiej Agencji Leków.

Komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides powiedziała, że "w związku z rosnącą liczbą zakażeń COVID-19 w Europie, musimy zapewnić maksymalną gotowość w okresie jesienno-zimowym".

- Szczepionka Hipra stanowi kolejny wariant w szerokim wachlarzu szczepionek dla państw członkowskich i obywateli. W nadchodzących miesiącach zasadnicze znaczenie ma zwiększenie liczby szczepień i szczepień przypominających. Nieustannie pracujemy nad tym, aby zapewnić wszystkim dostęp do szczepionek. Na tym polega Europejska Unia Zdrowotna w praktyce - jesteśmy przygotowani na zagrożenia i gotowi do działania - oświadczyła.

"Ten zróżnicowany zestaw szczepionek zagwarantuje, że Europa będzie nadal dobrze przygotowana"

Jak dotąd KE podpisała umowy na dostawy szczepionek z firmami AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, BioNtech-Pfizer, Moderna, Novavax i Valneva.

- Ten zróżnicowany zestaw szczepionek zagwarantuje, że Europa będzie nadal dobrze przygotowana do szczepień przeciwko COVID-19 z wykorzystaniem szczepionek, których bezpieczeństwo i skuteczność zostały dowiedzione. Kraje uczestniczące mogą postanowić, że przekażą szczepionki w formie darów krajom o niższych i średnich dochodach lub przekierują je do innych krajów europejskich - podała KE.

Dwuskładowa rekombinowana szczepionka białkowa Hipra jest obecnie poddawana przeglądowi przez Europejską Agencję Leków jako dawka przypominająca u osób w wieku co najmniej 16 lat. Szczepionka jest przechowywana w temperaturze chłodzenia od 2 do 8 st. C, co ułatwia przechowywanie i dystrybucję w Europie i na całym świecie.

Jeżeli szczepionka otrzyma pozwolenie na dopuszczenie do obrotu, państwa uczestniczące będą mogły ją zakupić na podstawie obowiązującej umowy ramowej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum