• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kolejny kraj chce zerwać umowę na dostawę szczepionki Sputnik V

Autor: oprac. JJ • Źródło: Dziennik Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia02 sierpnia 2021 10:40

Kolejny kraj rezygnuje z rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Brazylia nie dopuści jej do użytku na swoim obszarze, mimo że wcześniej podpisała kontrakt na jej dostawę. Wcześniej wstrzymano szczepienia Sputnikiem m.in w Argentynie, Boliwii i Gwatemali.

Także Brazylia chce zerwać kontrakt z rosyjskim dostawcą szpieniki Sputnik V. Fot Shutterstock
  • Brazylia jako kolejny kraj chce zerwać umowę z rosyjskim dostawcą szczepionki na Covid-19 Sputnik V
  • Mimo, że szczepionka zarejestrowana jest w 70 krajach kontrakty z producentem Sputnika V są zrywane ze względu na horrendalne opóźnienia w dostawach
  • Szczepienia Sputnikiem wstrzymano m.in w Argentynie, Boliwii i Gwatemali.

Brazylia planuje zerwać z rosyjskim dostawcą kontrakt, który opiewał na 10 mln dawek. Potwierdził to w piątek minister zdrowia Marcelo Keiroga - poinformowała agencja Reuters.

Kontrakt w sprawie zakupu rosyjskiej szczepionki został zawarty z brazylijską firmą farmaceutyczną Uniao Quimica, która planowała produkcję Sputnika w kraju na eksport do sąsiednich państw. Wymagało to jednak pilnej zgody Anvisy, a proces jej uzyskiwania utknął w martwym punkcie, ponieważ według regulatora, firma (Uniao) nie dostarczyła wszystkich niezbędnych danych.

Kłopoty z dostawami – puste obietnice

Kontrakty na dostawy rosyjskiej szczepionki są zrywane na całym świecie, głównie z powodu opóźnień w dostawach z Rosji drugiej dawki, pisze BBC News.

Szczepionka jest zarejestrowana w ponad 70 krajach, jednak potwierdzone dostawy rosyjskiego preparatu są 10 razy mniejsze niż u konkurentów z USA, Europy i Chin.

Iran, na przykład, mimo że zamówił 60 mln szczepionek, otrzymał z tej ilości zaledwie część. Do końca lipca producent Sputnika V dostarczył zaledwie 2 mln. Takie problemy ma też m.in. Gwatemala, Honduras, Argentyna, Meksyk.

Szczepionka wektorowa

Sputnik V został opracowany przez moskiewski Instytut Epidemiologii i Mikrobiologii im. Gamalei, a produkcję sfinansował państwowy Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich (RDIF).

Gam-COVID-Vac Lyo jest szczepionką wektorową, podobną do szczepionek produkowanych przez AstraZeneca i Janssen, spółkę zależną Johnson & Johnson. wykorzystuje dwa różne adenowirusy do pierwszej i drugiej szczepionki: Najpierw rAd26 a następnie rAd5. Taka kombinacja ma zapobiec neutralizacji już istniejącej odporności przez drugie szczepienie.

Szczepionka nie została zatwierdzona w Europie, ponieważ Europejska Agencja Leków (EMA) uznała, że dostarczone do tej pory dane na jej temat są niewystarczające. 4 marca EMA rozpoczęła przegląd tzw. Kroczący, rosyjskiej szczepionki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum