Kolejne miasta dają pierwszeństwo zaszczepionym dzieciom w rekrutacji do żłobków

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 14 czerwca 2019 11:22

Warszawa, Częstochowa, Katowice, Kraków to miasta, które w rekrutacji do żłobków przyznają pierwszeństwo dzieciom, które korzystają z kalendarza szczepień ochronnych. Zdaniem włodarzy takie rozwiązanie, w sytuacji, gdy miejsc w miejskich żłobkach brakuje, wpisuje się w promocję szczepień.

Kolejne miasta dają pierwszeństwo zaszczepionym dzieciom w rekrutacji do żłobków
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Miasta wprowadzając utrudnienia w przyjęciach do żłobków dla nieszczepionych dzieci reagują na sytuację epidemiologiczną w całym kraju, a 2019 rok jest rekordowy jeśli chodzi o odrę. Tylko w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku odnotowano 1044 przypadki zachorowań.

Urzędnicy uspokajają rodziców: dzieci, które nie zostały zaszczepione ze względów medycznych, zostaną potraktowane przy rekrutacji tak, jak zaszczepione. Podobne rozwiązanie przyjęto w stolicy. Tu za szczepienie można dostać sporo punktów, bo aż 30.

Lista miast, które chcą promować zaszczepione dzieci stale się wydłuża. Obecnie do proszczepionkowej uchwały przymierza się Poznań. Tu rozwiązanie ma być radykalne, bo szczepienie stanie się warunkiem przyjęcia do publicznego żłobka.

Władze Poznania będą proponować radnym wprowadzenie tego warunku także w żłobkach niepublicznych, tam, gdzie miasto częściowo dotuje opiekę nad dziećmi.

Rozwiązań na poziomie ogólnokrajowym w tej kwestii nie ma. W maju br. projekt obywatelski ustawy, który miał wprowadzić takie kryteria w rekrutacji do przedszkoli i żłobków, nie uzyskał wymaganej ustawowo liczby podpisów.

Więcej: www.tvn24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum