Kielce: szpital zespolony wstrzymał szczepienia personelu z grupy zero

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 stycznia 2021 19:14

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach ze względu na ograniczenia w dostawach szczepionek wstrzymał szczepienia pracowników podmiotów zewnętrznych z grupy zero. - Jeśli tylko sytuacja się unormuje, wznowimy szczepienia tych osób - powiedziała rzeczniczka szpitala Anna Mazur-Kałuża.

Kielce: szpital zespolony wstrzymał szczepienia personelu z grupy zero
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, największej placówce służby zdrowia w regionie świętokrzyskim, do tej pory zaszczepiono przeciw COVID-19 ponad 2 tys. osób, z tego ok. 1400 to pracownicy podmiotów zewnętrznych (przychodnie, praktyki lekarskie, praktyki stomatologiczne, apteki i pracownicy stacji sanepidu).

Ze względu na ograniczenia w dostawach szczepionek w tym momencie szpital nie kontynuuje szczepień pracowników podmiotów zewnętrznych. - To sytuacja niezależna od nas. Nie jesteśmy w stanie zamówić takiej ilości szczepionek, żeby zaszczepić te osoby. Jeśli tylko sytuacja się unormuje pod tym względem, wznowimy te szczepienia. Mamy świadomość, że zainteresowanie szczepieniami jest bardzo duże. Pracownicy tych podmiotów zewnętrznych się niecierpliwią, odbieramy od nich liczne telefony, ale prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość. Nie mamy wpływu na tą sytuację - zaznaczyła rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Od poniedziałku pracownicy WSZ rozpoczęli w szpitalu tymczasowym w Targach Kielce szczepienia seniorów. W ciągu dwóch dni zaszczepiono około 400 osób. - Mieliśmy pojedyncze przypadki, kiedy nie mogliśmy zaszczepić seniorów, którzy zgłosili się na szczepienia. Powodem były sprawy zdrowotne, np. w przypadku za wysokiego ciśnienia. Były też pojedyncze przypadki rezygnacji w ostatniej chwili ze szczepień. Ale poza tym szczepienia przebiegają bardzo sprawnie - podkreśliła Mazur-Kałuża.

Ze względu na ograniczenia w dostawach szczepionek w szpitalu powiatowym w Skarżysku-Kamiennej w ubiegłym tygodniu drugą dawką zaszczepiono tylko 90 osób.

- Teraz otrzymaliśmy 360 szczepionek, które wykorzystamy do końca tego tygodnia. Z tego 180 osób przyjmie pierwszą dawkę, a 180 drugą dawkę szczepionki - powiedział dyrektor szpitala Leszek Lepiarz.

Według danych Ministerstwa Zdrowia do tej pory w woj. świętokrzyskim zaszczepiono 25 557 osób, a drugą dawkę przyjęły 3 642 osoby.

Janusz Majewski (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum