×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Kielce: bezpłatne szczepienia ochronne dla dzieci

Autor: PAP/ Rynek Zdrowia05 lutego 2015 08:25

Ok. 1600 mieszkających w Kielcach dzieci będzie można w 2015 r. bezpłatnie zaszczepić przeciw pneumokokom, meningokokom oraz wirusowi HPV, w ramach programów finansowanych z budżetu miasta. Dzięki realizowanemu od kilku lat przedsięwzięciu, odnotowano spadek zachorowań.

Kielce: bezpłatne szczepienia ochronne dla dzieci
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szczepienia będą wykonywane w 28 przychodniach w mieście, na mocy umów, zawartych pomiędzy ich właścicielami, a samorządem. Sczepienia nie są obowiązkowymi, a zalecanymi - rodzic po rozmowie z lekarzem decyduje, czy chce zaszczepić dziecko.

Programy profilaktyki zdrowotnej są realizowane w Kielcach od kilku lat: od 2006 r. dotyczące zakażeń pneumokokami, od 2008 r. - meningokokami, a od 2013 r - wirusem brodawczaka ludzkiego HPV.

W przypadku pneumokoków szczepionych jest 100 proc. dzieci mieszkających w Kielcach, bo odbywają się one jednocześnie ze szczepieniami obowiązkowymi. Rodzice, którzy przychodzą na szczepienia z dziećmi są pytani, czy chcą skorzystać z bezpłatnych dodatkowych szczepień - jeżeli wyrażą zgodę, podpisują odpowiednie dokumenty i biorą udział w programie. Szczepionkę podaje się pierwszy raz w trzecim miesiącu życia, kolejną po dwóch miesiącach i po ukończeniu przez dziecko roku.

Także wszystkie dzieci w Kielcach pomiędzy 16 a 18 miesiącem życia są szczepione przeciw meningokokom. Z kolei w grupie nastolatków poddawanym tym szczepieniom, w ostatnich latach zaszczepione było ok. 75 proc. W tym roku będę to osoby urodzone w 2002 r.

Przeciwko wirusowi HPV będą z kolei szczepione dziewczęta urodzone w 2003 r. i te z rocznika 2002, które nie otrzymały jeszcze szczepionki.

Rocznie w Kielcach szczepieniom przeciwko pneumokokom poddawanych jest ok. 1600 dzieci, przeciw meningokokom - trzy tysiące, a w związku z profilaktyką wirusa HPV - 500 dziewcząt.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum