Kiedy zaszczepią się ozdrowieńcy i zakażeni po pierwszej dawce szczepionki przeciwko Covid-19?

Autorzy: PAP; IB • Źródło: PAP15 kwietnia 2021 08:42

Ozdrowieńcy oraz zaszczepieni pierwszą dawką szczepionki, którzy zakazili się koronawirusem, mogą być szczepieni przeciwko Covid-19 dopiero po trzech miesiącach od pozytywnego wyniku testu.

Kiedy zaszczepią się ozdrowieńcy i zakażeni po pierwszej dawce szczepionki przeciwko Covid-19?
Warunki dla tych grup osób określone zostały w rozporządzeniu MZ Fot. WUM
  • Ozdrowieńcy mogą być zaszczepieni przeciwko Covid-19 nie wcześniej niż po trzech miesiącach od uzyskania pozytywnego wyniku testu
  • Osoby zaszczepione pierwszą dawką szczepionki przeciwko Covid-19, które zakaziły się koronawirusem, drugą dawkę także mogą otrzymać dopiero po trzech miesiącach od pozytywnego wyniku testu
  • Warunek ten nie dotyczy osób urodzonych w latach 1942-1951 lub osób powyżej 18 lat, urodzonych po 1951 r., z określonymi stanami zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19

Taka regulacja zawarta jest w rozporządzeniu Rady Ministrów z 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Wskazanie to - jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia - dotyczy również pacjentów, którzy po otrzymaniu pierwszej dawki mieli dodatni wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. W tym przypadku drugą dawkę szczepionki również otrzymują w terminie nie wcześniejszym niż 3 miesiące od dnia uzyskania pozytywnego testu.

Warunek ten, jak zaznacza resort, nie dotyczy osób urodzonych w latach 1942-1951 lub osób powyżej 18 lat, urodzonych po 1951 r., z określonymi stanami zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19.

Chodzi m.in. o osoby dializowane z powodu przewlekłej niewydolności nerek, z chorobą nowotworową, u których po 31 grudnia 2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią, poddawane przewlekłej wentylacji mechanicznej, po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzono leczenie immunosupresyjne, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową i zakwalifikowano do leczenia chemioterapią lub radioterapią, a nie rozpoczęto leczenia.

Schematy dawkowania

Szczepienie przeciwko COVID-19 w Narodowym Programie Szczepień osób, które nie należą do ozdrowieńców, przeprowadza się w schemacie dawkowania wynikającym z zapisów w charakterystyce produktu leczniczego oraz badań klinicznych.

Szczepionka Comirnaty (Pfizer-BioNTech) i COVID-19 Vaccine Moderna podawane są w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu ok. 6 tygodni (nie dłużej niż 42 dni) między dawkami.

Preparat Vaxzevria (AstraZeneca) podawany jest także w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu ok. 12 tygodni (nie dłużej niż 84 dni) między zastrzykami.

Szczepionka COVID-19 Vaccine Janssen (Johnson & Johnson) ma być podawana w jednej dawce.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum