• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kiedy będą refundowane szczepienia przeciw HPV? Zanosi się na przesunięcia

Autor: oprac. KM • Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, Rynek Zdrowia26 listopada 2021 11:52

12-latki miały być szczepione przeciw HPV od stycznia 2022 r. Jednak Dziennik Gazeta Prawna alarmuje, że program szczepień może ruszyć z opóźnieniem. Wszystko dlatego, że nie są to szczepienia obowiązkowe.

Zainteresowanie szczepieniami przeciw HPV wzrosło. Fot. Shutterstock
  • Szczepienia 12-latek przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV miały ruszyć w 2022 roku
  • Najprawdopodobniej tak się nie stanie, bo przepisy nie pozwalają resortowi zdrowia na zakup nieobowiązkowych szczepionek - informuje DGP
  • Miało się to udać dzięki ustawie o Funduszu Kompensacyjnym, ale prace sejmowe nad projektem utknęły w miejscu

DGP dodaje, że wraz z ustawą o Funduszu Kompensacyjnym miały pojawić się zapisy o odszkodowaniach za niepożądane odczyny poszczepienne, ale ustawy w tym roku nie uchwalono, więc resort zdrowia nie mógł kupić szczepionek spoza kalendarza szczepień. - Mamy związane ręce, nic nie możemy zrobić - mówią rozmówcy DGP z MZ.

Szczepionka przeciw HPV. Kto może ją przyjąć?

Narodowa Strategia Onkologiczna zakładała zaszczepienie przeciw HPV 60 proc. dziewczynek i chłopców do 2028 roku, kwestię tego szczepienia uwzględniono również w Polskim Ładzie. Nowotwory będące skutkiem zakażeń są w Polsce co roku notowane u 3,5 tys. kobiet, z których połowa umiera.

Zalecenia z ulotki preparatu mówią, że może on być podawany każdej osobie od 9. roku życia, jednak w Polsce wymaga się skierowania od lekarza. Preparat jest podawany w różnej liczbie dawek, zależnie od wieku: do 14. roku życia w dwóch dawkach, a od 15. roku życia - w trzech.

Ile kosztuje szczepienie przeciw HPV?

Szczepienie przeciw HPV w pełni refundowane jest w 38 krajach Europy, a zalecenia co do szczepionki wydało 46 krajów europejskich. Jak podał Lancet - w grupie wiekowej 12-14 lat przyczyniła się ona do obniżenia zachorowalności o 62 proc., a w grupie 16-18 lat - o 34 proc.

W polskich aptekach pojawiła się od połowy listopada szczepionka refundowana w około połowie, zatem odpłatność w jej przypadku wynosi ok. 140 zł a nie 300, gdyby rodzic miał zapłacić pełną kwotę z własnej kieszeni. Jest jeszcze jedna, w pełni opłacana z prywatnego portfela. Ewentualne dopłaty do szczepionek leżą w gestii samorządów. Aż 120 z nich włączyło się w programy promujące to szczepienie.

Od września, a zatem odkąd wiadomo o refundacji, zainteresowanie szczepionkami wzrosło. Rośnie również dostępność preparatu, który we wrześniu można było dostać w 4 proc. aptek, a teraz jest on dostępny w 7 proc. placówek. Z kolei dostępność w pełni płatnej szczepionki sięga 27 proc. aptek.

Zobacz też: Rak szyjki macicy. Na Dolnym Śląsku startuje program wczesnego wykrywania

Rak szyjki macicy. "To diagnoza, której żadna Polka nie powinna usłyszeć"

Państwo całkowicie sfinansuje szczepienia przeciwko HPV. Trwają prace ustawowe

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum