Katowice: bezpłatne szczepienia dziewcząt przeciw HPV

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 11 kwietnia 2015 10:40

W Katowicach rozpoczęła się realizacja programu bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepieniami objęte są dziewczęta urodzone w 2001 r.

Katowice: bezpłatne szczepienia dziewcząt przeciw HPV

Szczepienia przeciwko HPV odbywają się w Katowicach po raz drugi, w ramach finansowanego przez samorząd Programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Ich celem jest przede wszystkim zapobieganie rakowi szyjki macicy (RSM, ang. cervical cancer), drugiemu pod względem częstotliwości występowania nowotworu złośliwego wśród kobiet w wieku 20-44 lat.

 - W tym roku na cele programu przeznaczonych jest w budżecie miasta 294 tys. zł. - powiedziała Jolanta Wolanin, zastępca naczelnika wydziału polityki społecznej w Urzędzie Miasta Katowice.

Szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (ang. Human Papilloma Virus - HPV) to najmłodsze osiągnięcie wakcynologii. Szczepienie przeciwko wirusowi HPV znalazło się w kalendarzu szczepień zalecanych. Koszt takiego szczepienia wynosi ok. 1000 zł. Dla wielu rodziców to bariera nie do pokonania.

HPV jest wirusem powszechnym. Istnieje około 100 jego typów, z których część może być przyczyną zmian w postaci brodawek na skórze, łagodnych zmian w postaci kłykcin kończystych oraz nowotworów złośliwych, np. raka szyjki macicy czy raka prącia. Za najgroźniejsze uważa się typy 16 i 18, które są przyczyną prawie 70 proc. przypadków raka szyjki macicy.

Większość zakażeń HPV obserwuje się u kobiet między 16 a 26 rokiem życia i zwykle mają one charakter przemijający i samoistnie ustępują w przeciągu kilku miesięcy. U kobiet powyżej tego wieku znacznie częściej dochodzi do rozwoju przetrwałego zakażenia onkogennym typem wirusa HPV, które jest przyczyną raka szyjki macicy.

Pełen cykl szczepienia przeciwko HPV wymaga podania 3 dawek szczepionki. Aby skorzystać z bezpłatnych szczepień w Katowicach należy przyjąć pierwszą dawkę do końca maja. Udział dziecka jest poprzedzony konsultacją medyczną lekarza pediatry. Aby dziecko zostało zaszczepione niezbędna jest zgoda rodzica.

- Szczepionka przeciw wirusowi HPV została wynaleziona zaledwie 10 lat temu, a same badania wciąż trwają. W krajach gdzie powszechnie stosowano szczepionkę można zaobserwować spadek pojawiania się kłykcin kończystych oraz zachorowań na raka szyjki macicy - mówi doc. Bogdan Michalski, śląski konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii onkologicznej.

Zaznacza: - Dowiedziono, że szczepionka ma szerokie spektrum działania i wpływa na ograniczenie liczby zachorowań nie tylko w raku szyjki macicy, ale również w raku sromu czy raku odbytu, a także części nowotworów nosogardła.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum