• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kardiolodzy: korzyści ze szczepień znacznie przewyższają ryzyko zapalenia mięśnia sercowego

Autor: oprac. WOK • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia28 maja 2021 07:59

Amerykańscy naukowcy  apelują do wszystkich dorosłych i dzieci w wieku od 12 lat przebywających w Stanach Zjednoczonych, aby przyjęli szczepionkę COVID tak szybko, jak to możliwe.

Kardiolodzy: korzyści ze szczepień znacznie przewyższają ryzyko zapalenia mięśnia sercowego
Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne apeluje do dzieci i młodych dorosłych o szczepienie się przeciwko COVID-19; FOTO: Shutterstock
  • CDC bada kilka przypadków zapalenia mięśnia sercowego, które zgłaszano u zaszczepionych przeciw COVID-19 nastolatków i młodych dorosłych
  • Korzyści ze szczepień znacznie przewyższają ryzyko powikłań - głosi oficjalne oświadczenie American Heart Association
  • Zarówno zapalenie mięśnia sercowego, jak i zapalenie osierdzia są najczęściej wynikiem infekcji i / lub zapalenia wywołanego przez wirus

Mimo kilku mogących mieć związek ze szczepieniami przypadków zapalenia mięśnia sercowego, które zgłaszano u nastolatków i młodych dorosłych, korzyści ze szczepienia COVID-19 znacznie przewyższają ryzyko powikłań - głosi oficjalne oświadczenie American Heart Association / American Stroke Association.

Monitorują zgłaszanie zdarzeń niepożądanych

U.S. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) powiadomiły, że monitorują system zgłaszania zdarzeń niepożądanych szczepionek (VAERS) i łącze danych Vaccine Safety Datalink (VSD) w przypadku młodych dorosłych, u których rozwija się rzadkie powikłanie sercowe po otrzymaniu szczepionki przeciwko COVID-19, wyprodukowanej przez Pfizer-BioNTech lub Modernę.

Grupa Robocza ds. Bezpieczeństwa Szczepionek COVID-19 (VaST) Komitetu Doradczego ds. Praktyk Szczepień (ACIP) przy CDC bada kilka przypadków zapalenia mięśnia sercowego, które zgłaszano u nastolatków i młodych dorosłych: częściej u mężczyzn niż u kobiet; częściej po drugiej, niż po pierwszej dawce szczepionki Pfizer-BioNTech lub Moderna; objawy zwykle pojawiają się w ciągu 4 dni po szczepieniu.

Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne apeluje jednocześnie do wszystkich dorosłych i dzieci w wieku 12 lat i starszych przebywających w Stanach Zjednoczonych, aby przyjęli szczepionkę COVID tak szybko, jak to możliwe, ponieważ korzyści ze szczepienia przeciwko COVID-19 znacznie przewyższają rzadkie, możliwe ryzyko powikłań związanych z sercem, w tym zapalenia mięśnia sercowego.

- Zdecydowanie apelujemy do wszystkich dorosłych i dzieci w wieku 12 lat i starszych w USA o przyjęcie szczepionki przeciwko COVID, gdy tylko będą mogli ją otrzymać, zgodnie z niedawnym zatwierdzeniem przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków oraz CDC. Dowody nadal wskazują, że szczepionki przeciwko COVID-19 są skuteczne prawie w 100 proc. w zapobieganiu śmierci i hospitalizacji z powodu zakażenia COVID-19 - zaznaczają amerykańcy kardiolodzy.

"Jesteśmy przekonani, że korzyści wynikające ze szczepień znacznie przewyższają bardzo małe, rzadkie ryzyko. Ryzyko związane ze szczepieniem jest również znacznie niższe, niż ryzyko samego zakażenia COVID-19, w tym jego potencjalnie śmiertelne konsekwencje i potencjalne długoterminowe skutki zdrowotne, które nadal się ujawniają, w tym zapalenie mięśnia sercowego" - wskazuje Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne.

Utrzymujmy kontakt z lekarzami

"Zachęcamy również wszystkich do utrzymywania kontaktu z lekarzami pierwszego kontaktu i natychmiastowego szukania pomocy, jeśli którykolwiek z tych objawów wystąpi w ciągu kilku tygodni po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19: ból w klatce piersiowej, w tym nagłe, ostre, przeszywające bóle; trudności w oddychaniu / duszność; nieprawidłowe bicie serca; silny ból głowy; rozmyte widzenie, omdlenie lub utrata przytomności; osłabienie lub zmiany sensoryczne; dezorientacja lub kłopoty z mówieniem; napady padaczkowe; niewyjaśniony ból brzucha; niewystępujący wcześniej ból lub obrzęk nóg" - wyliczają specjaliści.

American Heart Association zaleca, aby wszyscy pracownicy służby zdrowia byli świadomi tych bardzo rzadkich zdarzeń niepożądanych, które mogą być związane ze szczepionką przeciwko COVID-19. Jak wyszczególniono w oświadczeniu AHA / ASA z zeszłego miesiąca, wszystkie podejrzane CVST lub zakrzepy krwi związane ze szczepionką przeciwko COVID-19 powinny być początkowo leczone antykoagulantami nieheparynowymi.

Produktów heparynowych nie należy podawać w żadnej dawce, jeśli TTS / VITT jest zawieszone do czasu przeprowadzenia odpowiednich testów w celu wykluczenia przeciwciał indukowanych przez heparynę. Ponadto pracownicy służby zdrowia są zobowiązani do zgłaszania podejrzewanych działań niepożądanych związanych ze szczepionką do systemu zgłaszania zdarzeń niepożądanych szczepionek, zgodnie z przepisami federalnymi.

Czym jest zapalenie mięśnia sercowego

Zarówno zapalenie mięśnia sercowego, jak i zapalenie osierdzia są najczęściej wynikiem infekcji i / lub zapalenia wywołanego przez wirus. Ciężkie zapalenie mięśnia sercowego może prowadzić do niewydolności serca, zaburzeń rytmu serca i nagłej śmierci. Oznaki i objawy zapalenia mięśnia sercowego to ból w klatce piersiowej, nieprawidłowe bicie serca (arytmia) i nieoczekiwana duszność. W Stanach Zjednoczonych rozpoznaje się je u co roku 10 do 20 na 100 000 osób. Wiele przypadków ustępuje samoistnie lub podczas leczenia, prowadząc do pełnego wyzdrowienia.

Zapalenie osierdzia (pericarditis) jest stanem często związanym z zapaleniem mięśnia sercowego. Obrzęk i stan zapalny dotyczą osierdzia, podobnej do worka struktury z dwiema cienkimi warstwami tkanki, które otaczają serce, aby utrzymać je we właściwym miejscu i pomóc mu prawidłowo funkcjonować.

Zapalenie osierdzia może postępować i prowadzić do poważnych powikłań, w tym tamponady serca, która jest wynikiem zbyt dużej ilości płynu w osierdziu, co może spowodować gwałtowny, potencjalnie śmiertelny spadek ciśnienia krwi. Innym powikłaniem zapalenia osierdzia może być przewlekłe zaciskające zapalenie osierdzia, gdy w osierdziu rozwija się sztywna, bliznowata tkanka, co wpływa na zdolność serca do kurczenia się.

Objawy zapalenia osierdzia to ostry, przeszywający ból w klatce piersiowej, który pojawia się nagle; gorączka; słabość; trudności w oddychaniu lub duszność. Co roku około 45 000 osób w USA jest hospitalizowanych z powodu zapalenia osierdzia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum