Kara za odmowę szczepienia przeciw Covid-19?

Autor: oprac. JJ • Źródło: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia19 maja 2021 09:30

Część lekarzy wirusologów proponuje kary dla osób, które nie chcą się zaszczepić przeciw Covid-19. Zdaniem prawników takie propozycje są niekonstytucyjne.

Kara za odmowę szczepienia przeciw Covid-19?
Obowiązujące regulacje nie pozwalają na karanie osób za odmowę szczepienia przeciwko Covid-19. Fot. Shutterstock
  • Kary administracyjne za odmowę szczepień zgodnie obowiązującymi regulacjami prawnymi, które uznają szczepienia za dobrowolne, byłyby niekonstytucyjne
  • Prawo dopuszcza możliwość uznania szczepień przeciw Covid-19 za obowiązkowe, jeśli zostaną ujęte w rozporządzeniu ministra zdrowia określającym wykaz obowiązkowych szczepień ochronnych
  • Propozycje premiowania tych, którzy decydują się na szczepienie, także muszą być zgodne z konstytucyjnymi standardami ochrony praw i wolności

Jak proponują niektórzy lekarze, pewną zachętą do szczepień mogłyby być przywileje dla zaszczepionych. Dla niechętnych szczepieniom proponują godzinę policyjną, ograniczenia w przemieszczaniu się, a nawet mandaty.

Nie można karać za coś, co jest dobrowolne

Zdaniem prawników tak radykalne kroki przymuszające do szczepień łamałyby konstytucję - pisze "Rzeczpospolita". Prawo nie pozwala na karanie obywateli, którzy mówią „nie" dobrowolnej szczepionce.

Zdaniem adwokata Rafała Rozwadowskiego trudno sobie wyobrazić rozwiązania prawne, które karałyby ludzi nieprzystępujących do dobrowolnych szczepień. Kłóci się to z "oznaczeniem" tych szczepień jako nieobowiązkowe. - Dobrowolność w znaczeniu prawnym rozumiem jako stan, w którym zarówno decyzja o wyrażeniu danej woli, jak i jej brak nie rodzą negatywnych konsekwencji prawnych - tłumaczy.

Obowiązku zaszczepienia się nie mogą też nakładać na pracowników pracodawcy i uzależniać od tego nawiązania bądź kontynuacji stosunku pracy.

Wykaz obowiązkowych szczepień

Jak zauważa Piotr Pałka, radca prawny, przepisy krajowe dopuszczają możliwość uznania szczepień przeciw Covid-19 za obowiązkowe. Wszystko zależy od tego, czy zostaną one ujęte w rozporządzeniu ministra zdrowia, które określa wykaz obowiązkowych szczepień ochronnych.

Jak dodaje, podstawa prawna do uznania określonych szczepień za obowiązkowe istnieje w polskim porządku prawnym już od 2009 r. Jego zdaniem szczepienia przeciw Covid-19 mogą być przymusowe i będą zgodne z europejską konwencją o ochronie praw człowieka.

Gdyby tak się stało i szczepienie byłoby obowiązkowe, to zgodnie z prawem za odmowę szczepienia obowiązywałyby kary administracyjne.

System zachęt?

Obok propozycji kar dla niechcących się szczepić, pojawiają się propozycje premiowania tych, którzy się na to decydują. I nie chodzi o zniesienie kwarantanny, dopuszczenie do udziału w imprezach bez limitu miejsc czy swobodne podróże na zagraniczne wakacje, ale też o ulgi np. w komunikacji miejskiej, które np. wprowadził Wałbrzych, który jest prekursorem w aktywnym propagowaniu szczepień.

Jak podkreśla mec. Pałka, wszystkie rozwiązania premiujące poddanie się szczepieniu także muszą być zgodne z konstytucyjnymi standardami ochrony praw i wolności.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum