• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kalisz: 49 dziewczynek otrzyma drugą dawkę szczepionki przeciw HPV

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 lutego 2020 16:14

49 dziewczynek z Kalisza otrzyma drugą dawkę szczepionki zapobiegającej zakażeniu wirusem brodawczaka ludzkiego HPV powodującym nowotwory - poinformował w poniedziałek (17 stycznia) naczelnik wydziału spraw społecznych i mieszkaniowych kaliskiego ratusza Tomasz Rogoziński.

Wbrew obawom szczepionki przeciwko HPV dotarły. Fot. Shutterstock

W grudniu 2019 r. informowano, że istnieje zagrożenie dochowania terminu powtórzenia szczepień przeciwko HPV ze względu na brak szczepionki w Polsce.

Urząd Miasta Kalisza wprowadził w 2019 r. miejski program bezpłatnego i dobrowolnego szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV z przeznaczeniem dla dziewczynek w wieku 12 lat. Do programu zgłosiło się 49 dziewcząt, które zaszczepiono w marcu 2019 r.

Jednak o skuteczności szczepionki można mówić przy jej powtórzeniu, co powinno nastąpić najpóźniej w kwietniu 2020 r.

Tymczasem w grudniu 2019 r. do wydziału spraw społecznych i mieszkaniowych kaliskiego ratusza dotarła informacja o braku szczepionki na rynku i zagrożeniu brakiem powtórzenia dawki.

Miasto wystąpiło w tej sprawie z zapytaniem do Ministerstwa Zdrowia. Zdaniem naczelnika wydziału Tomasza Rogozińskiego odpowiedź nie była zadowalająca.

"Ministerstwo poinformowało nas, że wiedzą o problemie, ponieważ zwiększyła się liczba programów szczepień w związku z zainteresowaniem szczepieniem na świecie" - powiedział Tomasz Rogoziński.

Z kolei firma MSD Polska - główny dystrybutor szczepionki w naszym kraju - informował, że dostawa szczepionki Gardasil 9 będzie wznowiona na początku 2020 r., "ale nie wyjaśniono, w jakim okresie i co oznacza dla nich początek roku. Dlatego jesteśmy zaniepokojeni" - tłumaczył wówczas PAP naczelnik Rogoziński.

W poniedziałek naczelnik Tomasz Rogoziński poinformował PAP, że szczepionka dotarła do Kalisza i rozpoczęto podawanie drugiej serii szczepień.

Miasto na ten cel zabezpieczyło w budżecie 34 tys. zł.

PAP - Ewa Bąkowska

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum