KE wprowadziła mechanizm autoryzacji eksportu szczepionek przeciw Covid-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2021 17:09

KE wprowadziła w piątek (29 stycznia) mechanizm autoryzacji eksportu szczepionek przeciw Covid-19 z terytorium Unii Europejskiej. Ma on zapewnić transparentność w tej dziedzinie, a - w razie potrzeby - również zagwarantować dostawy na zakontraktowanym poziomie - poinformował wiceszef KE Valdis Dombrovskis.

KE wprowadziła mechanizm autoryzacji eksportu szczepionek przeciw Covid-19
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Dziś Komisja przyjęła rozporządzenie wykonawcze, zgodnie z którym eksport pewnych produktów staje się przedmiotem autoryzacji. Dotyczy to przejrzystości eksportu szczepionek przeciw Covid-19 - oznajmił Dombrovskis na konferencji prasowej w Brukseli.

- Nie możemy tracić czasu z powodu tego, że szczepionki nie będą dostarczone zgodnie z harmonogramem. Żeby to osiągnąć musimy zapewnić, że wszystkie kontrakty na zakup szczepionek będą przestrzegane. Zapłaciliśmy tym firmom za zwiększenie produkcji i teraz oczekujemy, że wywiążą się z zobowiązań - dodał wiceprzewodniczący KE, tłumacząc, że celem mechanizmu jest stworzenie pełnej transparentności.

- Brakowało jej dotychczas. Jeśli będzie taka potrzeba, to mechanizm zapewni nam też narzędzie do zagwarantowania dostaw szczepionek - oznajmił Dombrovskis.

- Komisja podjęła zdecydowany krok, który pozwoli nam zbierać dokładne informacje o produkcji szczepionek i o tym, gdzie producenci mają zamiar je eksportować. Stosowanie mechanizmu jest ograniczone w czasie i dotyczy tylko tych szczepionek przeciw Covid-19, które KE zakontraktowała - dodał.

Mechanizm ma być stosowany do końca marca.

Domborvskis wyjaśnił, że ewentualna decyzja o zablokowani eksportu będzie należała do konkretnego kraju członkowskiego, a KE będzie ją tylko opiniowała, przy czym ta opinia nie będzie wiążąca.

Unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides, występując na tej samej konferencji prasowej, przypomniała, że umowy są wiążące i muszą być respektowane. Dodała, ze są trzy powody, dla których UE decyduje się na wprowadzenie mechanizmu.

- Po pierwsze - żebyśmy mogli nadal pracować na bazie dowodów i kompletnych informacji. Po drugie - żeby wzmocnić nasze możliwości w ramach umów ramowych tak, by obywatele UE i spoza UE mieli dostęp do szczepionek. W końcu - aby chronić pokaźne inwestycje z unijnego budżetu - wyliczała. - To jest polisa ubezpieczeniowa - dodała.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum