• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Już 505 tys. osób jest po dawce przypominającej. W pełni zaszczepionych jest prawie 20 mln osób

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP27 października 2021 14:06

Podczas Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że dotychczas w Polsce trzecią dawkę szczepionki przyjęło już 505 tys. osób.

Wzrasta liczba osób zaszczepionych dawką dodatkową. Fot. Shutterstock
  • 27 października odbyła się Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego, na której szef Kancelarii Premiera przekazał informacje związane ze szczepieniami przeciwko COVID-19
  • Jak wyjaśnił, w pełni zaszczepionych jest 19,9 mln osób. Dawkę przypominającą przyjęło 505 tys. osób, a dawkę trzecią 167 tys.
  • - To co jest szczególnie ważne, wśród osób, które szczepią się, nastąpił wzrost o 19 proc. tych, które szczepią się pierwszą dawką - podkreślił Dworczyk

Dworczyk: dawkę przypominającą 505 tys. 

Dworczyk przedstawił podstawowe informacje o realizacji programu szczepień przeciw COVID-19.

- Dzisiaj liczba wykonanych w Polsce szczepień to ponad 38,7 mln podanych dawek. W ciągu dwóch tygodni, bo chyba tyle mniej więcej minęło od naszego spotkania, nastąpił wzrost o około miliona dawek. Liczba osób w pełni zaszczepionych to jest 19,9 mln, czyli tu jest wzrost o 300 tys. od naszego ostatniego spotkania. Liczba osób po pierwszej dawce to jest ponad 20 mln osób, a trzecią dawkę przyjęło 167 tys. Dawkę przypominającą 505 tys. - wyliczył Dworczyk.

Trzecia dawka to dawka szczepionki uzupełniająca dla osób z zaburzeniami odporności, które szczepiły preparatami mRNA, czyli firm Moderna lub Pfizer. Zalecana jest ona po 28 dniach po dawce kończącej cykl szczepień. Trzecia dawka preparatu dla osób powyżej 18 lat w tym wypadku to Moderna lub Pfizer, a poniżej 18 lat Pfizer.

Sprawdź: Koronawirus. 27 października rekord czwartej fali. Ogromny skok zakażeń i zgonów. Zmarły 133 osoby

Od 2 listopada trzecia dawka dla wszystkich dorosłych

Dawka przypominająca przeznaczona jest dla osób powyżej 50. roku życia i personelu medycznego mającego stały kontakt z pacjentem. Mogły one być szczepione dowolnym preparatem, czyli również dopuszczonymi w Polsce szczepionkami wektorowymi - AstryZeneki i Johnson & Johnson. Między dawką podstawową a przypominającą musi upłynąć co najmniej 180 dni. Osoby szczepione są preparatem Pfizer.

Dworczyk przypomniał, że od 2 listopada wszystkie osoby powyżej 18 lat będą mogły zaszczepić się dawką przypominająca, pod warunkiem że od przyjęcia podstawowej dawki upłynęło pół roku. Zaznaczył także, że w tej chwili widać większe zainteresowanie szczepieniami.

Czytaj: COVID-19. Co to jest dawka przypominająca? Lada moment będzie dostępna dla wszystkich

Wzrost zachorowań przy IV fali

- To co widać w ciągu ostatniego tygodnia, naszym zdaniem, jest spowodowane też narastającą IV falą, wzrostem liczby zachorowań - to chyba jedyny pozytywny aspekt, jeśli chodzi o sytuację epidemiczną, w której jesteśmy - że ta sytuacja zmobilizowała trochę osób do szczepienia - powiedział szef KPRM.

Dodał, że w ostatnich tygodniach, w ujęciu tydzień do tygodnia, widoczny był spadek liczby szczepień, a ostatnio, "tydzień do tygodnia, nastąpił wzrost osób, które się szczepią o 13 proc.

- To co jest szczególnie ważne, wśród osób, które szczepią się, nastąpił wzrost o 19 proc. tych, które szczepią się pierwszą dawką. To osoby, na których nam najbardziej zależy, bo wchodzą w cały proces szczepień - zaznaczył.

Dworczyk, odnosząc się do rozwiązania, które by pozwoliło pracodawcom weryfikować, czy ich pracownicy są zaszczepieni przeciw COVID-19, podkreślił, że cały czas trwają analizy. Nie ma jednoznacznego rozstrzygnięcia. "Projekt przygotowany, ale nie przeprocedowany" - podsumował.

Czytaj: Trzecia dawka a dawka przypominająca. Jakie są różnice?

Koronawirus. W czwartej fali może umrzeć nawet 55 tys. osób w Polsce

Trzecia dawka dla wszystkich. MZ: od 2 listopada skierowania

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum