Jest projekt rozporządzenia o szczepieniu dzieci w wieku 5-11 lat. To ok. 2,5 mln osób

Autor: oprac. LJ • Źródło: RCL08 grudnia 2021 13:58

W Rządowym Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie metody zapobiegania COVID-19. Chodzi o szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat.

Jest projekt rozporządzenia o szczepieniu dzieci w wieku 5-11 lat. To ok. 2,5 mln osób
Jest projekt rozporządzenia ministra zdrowia o szczepieniu dzieci w wieku 5-11 lat. To ok. 2,5 mln osób Fot. PTWP
  • W Rządowym Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie metody zapobiegania COVID-19
  • Zgodnie z projektem, możliwe będzie podanie szczepionek przeciw COVID-19 dzieciom od 5 do 11 roku życia
  • Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia

Od 13 grudnia szczepienia 5-latków. Kraska o szczepionce dla dzieci: "Zmniejszona dawka"

Szczepionka Pfizer dla dzieci w wieku 5-11 lat zatwierdzona przez KE

Jest projekt rozporządzenia o szczepieniu dzieci w wieku 5-11 lat

Celem zmiany jest rozszerzenie szczepień na młodsze dzieci. Obecnie szczepionki można podawać nastolatkom, które ukończyły 12 lat. Po nowelizacje zostaną nimi również objęte dzieci w wieku od 5 do 11.

Minister zdrowia podjął decyzję o rozszerzeniu szczepień na tę grupę wiekową na podstawie rekomendacji Zespołu ds. Szczepień Ochronnych.

Zgodnie z nią, szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku 5-11 lat mogą być realizowane w Narodowym Programie Szczepień preparatem Comirnaty w dawce 10µg (podmiot odpowiedzialny BioNTech Manufacturing GmbH, reprezentowany w Polsce przez Pfizer Polska Sp. z o.o.), który został dopuszczony przez Komisję Europejską  do obrotu w procedurze warunkowej po ocenie w Europejskiej Agencji Leków, ze wskazaniami ochrony przed objawami COVID-19 wywołanymi przez wirusa SARS-CoV-2 u dzieci w wieku 5-11 lat.

2,5 mln dzieci i młodzieży z możliwością zaszczepienia się

Minister zdrowia uzasadnia tę zmianę "koniecznością podejmowania jak najszerszych i najskuteczniejszych działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz realizacją przyjętego przez Radę Ministrów Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19".

Dlatego proponuje dalsze rozszerzanie szczepień populacyjnych, zgodnie z którym następuje włączenie kolejnych grup osób, tj. urodzonych w latach 2010-2016, jako uprawnionych do szczepień przeciwko COVID-19 realizowanych zgodnie z Narodowym Programem Szczepień przeciw COVID-19.

Oznacza to możliwość podania szczepionki dziecku, które najpóźniej w dniu przeprowadzenia szczepienia ukończyło 5. rok życia.

Nowe uprawnienie zyska grupa dzieci i młodzieży w wieku 5-11 lat, czyli według danych GUS ok. 2,5 mln osób.

Jak skuteczna jest szczepionka Pfizera u dzieci od 5. do 11. lat? Są wyniki badań

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum