• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Jeśli nie szczepienia to testy? Niedzielski mówi, co zawiera projekt ustawy

Autor: oprac. PG • Źródło: PAP22 listopada 2021 18:33

- W tym projekcie ustawy nie jest przewidziana wyłącznie możliwość weryfikacji szczepienia, ale również weryfikacji tego, czy osoba była np. testowana. Czyli nie stawiamy na model, że wyłącznie szczepienie daje możliwość tworzenia bezpiecznego środowiska pracy, ale stawiamy też na testy - powiedział Adam Niedzielski w Radiu Zet.

Adam Niedzielski o weryfikacji szczepień w miejscu pracy PAP/ Jakub Kaczmarczyk
  • W poniedziałek marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała, że zaprosiła na środę na godz. 12 szefów klubów i kół parlamentarnych na rozmowę w sprawie wyjścia ponad podziałami z projektem dotyczącym weryfikacji szczepień pracowników.
  • Do założeń projektu odniósł się w poniedziałkowej rozmowie w Radiu Zet minister zdrowia.
  • Adam Niedzielski: ustawa nie ma na celu zmuszenia do szczepień, tylko zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy.

Według Elżbiety Witek, jeżeli kluby i koła parlamentarne na środowym spotkaniu wyrażą zgodę i wolę współpracy, powinien powstać międzyklubowy zespół, który wypracuje założenia ustawy.

Weryfikacja szczepień. Niedzielski: ustawa nie ma na celu zmuszenia do szczepień

Do założeń projektu odniósł się w poniedziałkowej rozmowie w Radiu Zet minister zdrowia. Jak podkreślił, ustawa nie ma na celu zmuszenia do szczepień, tylko zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy.

- W tym projekcie ustawy nie jest przewidziana wyłącznie możliwość weryfikacji szczepienia, ale również weryfikacji tego, czy osoba była np. testowana. Czyli nie stawiamy na model, że wyłącznie szczepienie daje możliwość tworzenia bezpiecznego środowiska pracy, ale stawiamy też na testy - tłumaczył szef MZ.

Pytany, kto ostatecznie przygotował rozwiązania zawarte w ustawie, stwierdził, że sama inicjatywa pokazuje zaangażowanie wielu ludzi. Podziękował przy tym marszałek Witek za jej działania.

- Mieliśmy prace w ministerstwie nad ustawą, które zaprezentowaliśmy podczas spotkania z Komisją Zdrowia, z posłami PiS-u. Dyskutowaliśmy dużo na ten temat, posłowie patrząc na nasz projekt też doszli do swoich wniosków i ta ostateczna propozycja, która została przedstawiona jest z jednej strony bliska naszemu projektowi, ale też w dużym stopniu uwzględnia różne punkty widzenia - powiedział Niedzielski.

Przyznał jednocześnie, że "być może projekt "ma swoje kontrowersyjne rozwiązania z punktu widzenia różnych środowisk", ale - jak dodał - one są także proponowane "w duchu zabezpieczenia praw tych ludzi, którzy się nie szczepią".

- Chcę wszystkich uspokoić, zarówno zwolenników szczepień jak i ewentualnych przeciwników, że to jest rozwiązanie, które nie narusza praw żadnej ze stron do normalnej pracy, do kontynuowania swoich obowiązków zawodowych - podkreślił minister.

Dodał, że "osoby zaszczepione będą mogły wykazać się regularnie wykonywam testem". Pytany, kto zapłaci za testy, odparł, że "rozważane są różne opcje".

- Jako państwo mamy takie spojrzenie, że będzie możliwość wykonywania takiego testu finansowanego publicznie poprzez NFZ. Ale, na czym skończymy, to nie chciałbym przesądzać, dyskusja trwa - zaznaczył Niedzielski.

Posłowie PiS Czesław Hoc i Paweł Rychlik poinformowali w ubiegłą środę, że do Sejmu trafi poselski projekt ustawy pozwalający pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19. Zgodnie z projektowanymi przepisami, jeśli pracownik nie będzie zaszczepiony, to przedsiębiorca będzie mógł zreorganizować pracę, np. przenieść takiego pracownika do działu, gdzie nie będzie miał styczności z klientami.

Poselski projekt ustawy ws. szczepień. Są podpisy czy nie?

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w poniedziałek, że z tego, co wie, są zebrane podpisy pod poselskim projektem ws. weryfikacji szczepień pracowników i powinien on być procedowany w Sejmie na początku grudnia.

Początkowo projekt zakładający umożliwienie pracodawcy weryfikacji, czy pracownik jest zaszczepiony, był projektowany jako rządowy. Minister zdrowia Adam Niedzielski na początku listopada mówił, że projekt ten ma zostać skierowany pod obrady rządu i trafić prawdopodobnie na posiedzenie Sejmu. Z kolei premier Mateusz Morawiecki informował 5 listopada, że projektem tym będzie tego dnia zajmował się Komitet Stały Rady Ministrów.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum