• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Japonia: szczepionka Pfizera skuteczna przeciwko wszystkim wariantom koronawirusa

Autor: oprac. JJ • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia12 maja 2021 19:10

Jak poinformowała agencja Kyodo, wyniki n uniwersytecie w Jokohamie sugerują, że szczepionka firmy Pfizer jest skuteczna wobec wszystkich głównych wariantów koronawirusa.

Japonia: szczepionka Pfizera skuteczna przeciwko wszystkim wariantom koronawirusa
Japonia: szczepionka Pfizera skuteczna przeciwko wszystkim wariantom koronawirusa . Fot. Arch. PTWP
  • Według badaczy z Uniwersytetu Jokohamy próbki krwi 105 osób zaszczepionych preparatem Pfizera wykazały, żed zawarte w niej przeciwciała reagują na siedem głównych wariantów koronawirusa
  • W przypadku wariantów z Wielkiej Brytanii, RPA i Brazylii przeciwciała obecne w osoczu były w stanie zneutralizować wirusa w 90-94 proc. przypadków

W badaniu Miejskiego Uniwersytetu Jokohamy zbadano próbki krwi 105 osób zaszczepionych preparatem Pfizera - obecnie jedynego stosowanego w Japonii - i sprawdzono, jak zawarte w niej przeciwciała reagują na siedem głównych wariantów koronawirusa.

Duża skuteczność

W zetknięciu z wariantami z Wielkiej Brytanii, RPA i Brazylii przeciwciała obecne w osoczu były w stanie zneutralizować wirusa w 90-94 proc. przypadków, podczas gdy skuteczność sięgała 97 proc. wobec szczepu z Indii, a 99 proc. - wariantu powszechnego w Japonii na początku pandemii.

Badanie w dużej mierze potwierdza wcześniejsze podobne eksperymenty, które zademonstrowały tylko nieznacznie obniżoną skuteczność szczepionki przeciwko wariantom, przy czym najbardziej odporny był ten z RPA.

Zaszczepiono tylko ok. 3 proc.

Jak pisze Kyodo, według danych japońskiego Narodowego Instytutu Chorób Zakaźnych już ponad 90 proc. przypadków Covid-19 to infekcje wywołane przez szczepy koronawirusa zawierające mutację N501Y, przede wszystkim wariant brytyjski.

Na nieco ponad dwa miesiące przed Igrzyskami Olimpijskimi, które mają się odbyć w Tokio, Japonia zmaga się obecnie z czwartą falą pandemii, podczas gdy akcja szczepień przeciwko Covid-19 przebiega znacznie wolniej niż w większości rozwiniętych krajów. Jak dotąd co najmniej jeden zastrzyk otrzymało niecałe 3 proc. mieszkańców.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum