Janicka: ostrożnie w kolejkach do szczepień, tam też można się zarazić Covid-19

Autor: PW/Rynek Zdrowia • • 06 kwietnia 2021 11:35

Bardzo ważne jest przychodzenie na szczepienia dokładnie na umówioną godzinę, co pozwoli na uniknięcie gromadzenia się pacjentów w poczekalniach – apeluje Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Janicka: ostrożnie w kolejkach do szczepień, tam też można się zarazić Covid-19
Doktor Janicka: Ostrożnie w kolejkach do szczepień, w punktach szczepień też może pojawić się COVID-19! Fot. Shutterstock
  • Doktor Janicka: - Pacjenci uważają, że oczekując na szczepienia w poczekalni przychodni są bezpieczni. A jest to bardzo złudne.
  • Nie trzeba przychodzić godzinę przed wyznaczonym czasem, ale nie należy się też spóźniać
  • Personel punktu szczepień prosząc o przestrzeganie obostrzeń, nikomu nie robi na złość

Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia przypominają o konieczności przestrzegania reżimu sanitarnego w punktach szczepień przweciw Covid-19.

 - W oczekiwaniu na podanie preparatu należy stosować się do podstawowych zasad: dystans, dezynfekcja, maseczka. Bardzo ważne jest także przychodzenie na wcześniej umówioną godzinę, co pozwoli na uniknięcie niebezpiecznego kumulowania się w poczekalniach - podkreśla doktor Bożena Janicka, lekarz rodzinny, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Przede wszystkim punktualność!

Przestrzeganie zasad epidemiologicznych jest ważne zarówno dla pacjentów, jak i personelu medycznego.

- Niestety z niepokojem obserwujemy i docierają do nas sygnały o rozluźnieniu panującym w punktach szczepień. Pacjenci uważają, że w tym miejscu są bezpieczni. A jest to bardzo złudne. Można się zarazić także przed podaniem szczepionki, która nie zdąży nas ochronić - mówi Bożena Janicka.

Każdy pacjent dokładnie wie, kiedy powinien się stawić w punkcie szczepień. Nie trzeba przychodzić godzinę przed wyznaczonym czasem, ale nie należy się też spóźniać. Najlepiej pojawić się kilkanaście minut wcześniej i poczekać, aż do gabinetu poprosi nas lekarz - tłumaczy Bożena Janicka.

Maseczka, dystans, dezynfekcja

Obowiązkiem każdego pacjenta przychodzącego się zaszczepić jest zasłanianie maseczką ust i - co mocno podkreśla doktor Janicka - także nosa, najlepiej medyczną.

 Nie wolno stawać, ani siadać obok osoby obcej (dystans co najmniej 1,5 metra), a przed wejściem do punktu szczepień należy zdezynfekować ręce. Koniecznie trzeba je umyć również po powrocie do domu (ciepłą wodą, przez co najmniej pół minuty).

-  Apelujemy do naszych pacjentów nie tylko o to, żeby się szczepili, ale żeby robili to z poszanowaniem innych, również personelu punktu szczepień, który prosząc o przestrzeganie obostrzeń, nikomu nie robi na złość. A wręcz odwrotnie!- mówi Bożena Janicka.

- Tu chodzi o dobro wspólne. W punktach szczepień też może pojawić się COVID-19! - zaznacza prezes PPOZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum