• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Jak skuteczna jest szczepionka Pfizera u dzieci od 5. do 11. lat? Są wyniki badań

Autor: oprac. IB • Źródło: Rzeczpospolita, Rynek Zdrowia23 października 2021 10:03

Wyniki testów klinicznych szczepionki Pfizer/BioNTech z udziałem dzieci w wieku 5-11 lat zostały opublikowane w internecie. Wynika z nich, że szczepionka jest skuteczna w 91 proc.

Szczepionka Pfizera jest skuteczna w 91 proc. Fot. Shutterstock
  • Dawka szczepionki Pfizer/BioNTech na COVID-19 przeznaczona dla dzieci jest skuteczna w 91 proc. w przeciwdziałaniu bezobjawowemu zakażeniu u dzieci w wieku od 5 do 11 lat - mówią wyniki badań
  • Dawka szczepionki przeznaczona dla dzieci w wieku 5-11 lat to ok. 1/3 dawki dla nastolatków i dorosłych
  • Pfizer stara się obecnie o dopuszczenie szczepionki do użycia w USA dla dzieci w tej grupie wiekowej. Po zatwierdzeniu do stosowania, szczepienia dzieci powyżej 5. roku życia mogłyby rozpocząć się w tym kraju już w listopadzie

Dawka szczepionki Pfizer/BioNTech na COVID-19 przeznaczona dla dzieci jest skuteczna w 91 proc. w przeciwdziałaniu bezobjawowemu zakażeniu u dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Tak wynika z wyników badań opublikowanych w piątek - informuje Rzeczpospolita.

Testy kliniczne. Mniej zakażeń, łagodniejszy przebieg Covid-19

W testach klinicznych przeprowadzonych przez Pfizera wzięło udział 2 268 dzieci, którym podano dwie dawki bądź szczepionki, bądź placebo w odstępstwie trzech tygodni. Dawka szczepionki przeznaczona dla dzieci w wieku 5-11 lat to ok. 1/3 dawki dla nastolatków i dorosłych.

W grupie kontrolnej (w której podano placebo) wykryto 16 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, podczas gdy w grupie, która otrzymała szczepionkę - trzy zakażenia. W żadnej z grup zakażenia nie miały ostrego przebiegu, ale wśród zaszczepionych szczepionką dzieci przebieg COVID-19 był łagodniejszy.

W USA szczepienia dzieci od 5. roku życia już w listopadzie?

Pfizer stara się obecnie o dopuszczenie szczepionki do użycia w USA w grupie dzieci w wieku 5-11 lat. Po zatwierdzeniu do użycia szczepienia dzieci powyżej 5. roku życia mogłyby rozpocząć się w USA już w listopadzie.

Wyniki testów klinicznych szczepionki Pfizer/BioNTech z udziałem dzieci w wieku 5-11 lat zostały opublikowane w internecie. Federalna Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) ma teraz opublikować wyniki ich niezależnej analizy pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności stosowania szczepionki.

W Stanach Zjednoczonych szczepionki dla 28 milionów dzieci

Jak przypomina Rzeczpospolita, jeśli FDA zatwierdzi szczepionkę do użycia w grupie dzieci w wieku 5-11 lat, ostateczną decyzję podejmą Centra ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).

Obecnie szczepionkę Pfizer/BioNTech można stosować w USA u osób powyżej 12. roku życia. Administracja Joe Bidena zamówiła już wystarczającą liczbę dawek szczepionki na COVID-19 dla dzieci w wieku 5-11 lat, by zaszczepić ok. 28 mln młodych Amerykanów w tej grupie wiekowej.

Czytaj też: Szczepionka Pfizer/BioNTech skuteczna u dzieci 5-11-lat. Wkrótce dane o dzieciach młodszych

Czytaj też: Szczepienia na COVID-19 dzieci w wieku 5-12 lat. Ministerstwo Zdrowia ogłosi decyzję do końca września?

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum