• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Izrael: poziom zakażeń po trzeciej dawce szczepionki przeciw Covid-19 aż 11 razy niższy niż po drugiej

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP16 września 2021 11:02

Badanie przeprowadzone w izraelskim szpitalu wykazało, że 12 dni po podaniu trzeciej dawki szczepionki przeciwko Covid-19 poziom zakażeń był 11 razy niższy niż u osób zaszczepionych dwiema dawkami.

  • Badanie opisane w "New England Journal of Medicine" wykazało, że 12 dni po podaniu trzeciej dawki poziom zakażeń był 11 razy niższy niż u osób zaszczepionych dwiema dawkami
  • Odsetek ciężkich zachorowań był prawie 20 razy niższy
  • Obecnie w Izraelu trzecią dawkę mogą przyjmować wszystkie osoby powyżej 12. roku życia, które zostały zaszczepione drugą dawką co najmniej 5 miesięcy wcześniej

Wstępne wyniki u zaszczepionego personelu Centrum Medycznego Sheba w Ramat Gun pod Tel Awiwem pozwalają na optymistyczne prognozy co do czasu utrzymywania się skuteczności dawki przypominającej - poinformowała telewizja Kan.

Komu w Izraelu podaje się trzecią dawkę szczepionki?

W badaniu porównano poziom antyciał tydzień po przyjęciu trzeciej dawki i tydzień po przyjęciu drugiej dawki.

Badanie opisane w "New England Journal of Medicine" wykazało, że 12 dni po podaniu trzeciej dawki poziom zakażeń był 11 razy niższy niż u osób zaszczepionych dwiema dawkami. Odsetek ciężkich zachorowań był zaś prawie 20 razy niższy.

Izrael rozpoczął kampanię podawania trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid-19 1 sierpnia, początkowo oferując ją tylko osobom powyżej 60. roku życia, a potem stopniowo obniżając limit wieku. Obecnie mogą ją przyjmować wszystkie osoby powyżej 12. roku życia, które zostały zaszczepione drugą dawką co najmniej 5 miesięcy wcześniej. Według stanu ze środy trzecią dawkę dostało już prawie 3 mln Izraelczyków.

Szykują się do czwartej dawki

Odpowiedzialny za walkę z pandemią przedstawiciel władz Izraela prof. Salman Zarka zaapelował o rozpoczęcie przygotowań do podawania czwartej dawki. - Ponieważ wirus już u nas jest i będzie nadal, musimy się też przygotować do czwartej dawki - oznajmił, nie podając konkretnego terminu.

- Zważywszy, że skuteczność szczepionki i poziom antyciał z czasem spada, wygląda na to, że co kilka miesięcy - co rok albo co 5-6 miesięcy - będzie trzeba podać kolejny zastrzyk - powiedział Zarka w zeszłym miesiącu.

Także Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało we wrześniu, że zaświadczenie o zaszczepieniu lub przejściu Covid-19, uprawniające do przebywania na niektórych zgromadzeniach i w miejscach publicznych, będzie tracić ważność 6 miesięcy po otrzymaniu drugiej lub trzeciej dawki. Wskazywałoby to na to, że czwarta dawka także miałaby być podawana po upływie pół roku od trzeciej.

Jednakże wyniki badania w Centrum Medycznym Sheba wskazują, że czwartą dawkę należałoby podawać po dłuższym czasie - podkreśliła telewizja Kan.

"Nie ma obecnie potrzeby podawania trzeciej dawki całej ludności"

Na początku tygodnia 18 czołowych naukowców i dwóch ustępujących urzędników Agencji Żywności i Leków (FDA) oznajmiło, że nie ma obecnie potrzeby podawania trzeciej dawki całej ludności. Raport opublikowany w dzienniku "Lancet" stwierdza, że mimo zagrożenia ze strony bardzo zakaźnego wariantu Delta "dawki przypominające dla ogółu ludności nie są na tym etapie pandemii właściwe".

Gdy niektóre kraje, w tym Izrael, zaczęły podawać dawki przypominające, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaapelowała o wstrzymanie się z podawaniem trzeciej dawki z obawy o wyczerpanie się zapasów szczepionek, choć miliony osób w biedniejszych krajach nie zostały jeszcze zaszczepione pierwszą dawką.

Czytaj też: Trzecia dawka szczepionki na COVID-19. Niedzielski: to kwestia tygodni

Czytaj też: Szczepienia przeciwko Covid-19 trzecią dawką. W USA ruszą we wrześniu

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum