• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Izrael. Zaszczepieni Pfizerem dostaną nową rekomendację. Dotyczy aktywności fizycznej

Autor: oprac. JKB • Źródło: Rzeczpospolita, Rynek Zdrowia11 października 2021 08:58

W Izraelu, osoby zaszczepione Pfizerem mogą otrzymać rekomendację, aby unikać aktywności fizycznej nawet do tygodnia po otrzymaniu każdej z dawek.

W Izraelu będzie rekomendowane unikanie aktywności po szczepieniu. Fot. Shutterstock
  • W Izraelu prawdopodobnie zostanie wprowadzona rekomendacja dotycząca unikania aktywności fizycznej po przyjęciu szczepionki Pfizer
  • Wszystko po to, aby uniknąć możliwego skutku ubocznego po szczepieniu, jakim jest zapalenie mięśnia sercowego
  • Rekomendacja została przedstawiona komitetowi doradczemu ds. kontroli nad epidemią i szczepionek na COVID-19

Zakaz aktywności po szczepieniu?

Jak informuje "Rzeczpospolita" powołując się na "Jerusalem Post", osoby zaszczepione Pfizerem w Izraelu mogą otrzymać rekomendację, aby unikać forsownych ćwiczeń i aktywności fizycznej do tygodnia po przyjęciu każdej z dawek. Urzędnicy izraelskiego resortu zdrowia, przekazali tę rekomendację komitetowi ds. kontroli nad epidemią i szczepionek na COVID-19.

Jedynie dopuszczalne byłyby spacery, praca na stojąco czy prace domowe. Jak wskazuje "Rzeczpospolita", w przypadku, gdy rekomendacja zostanie przyjęta, wówczas jak najbardziej pokaże się ona w wytycznych dla zaszczepionych.

Okazuje się, że szczepionka Pfizer może zwiększać ryzyko zapalenia serca, ale przebiega on znacznie łagodniej. W "Jerusalem Post" pojawiła się ważna informacja:

- Rekomendujemy, żeby wszyscy, zwłaszcza nastolatkowie i młodzi mężczyźni poniżej 30 roku życia, unikali forsownej aktywności fizycznej, takiej jak intensywne ćwiczenia, przez tydzień po pierwszej i drugiej dawce (szczepionki Pfizer/BioNTech – czytamy.

Czytaj: Nowe przepustki covidowe w Izraelu. Konieczna aplikacja od ministerstwa zdrowia

W szpitalach osoby hospitalizowane są niezaszczepione

Jak zauważył prof. Miłosz Parczewski w okresie jesienno-zimowym zwiększa się liczba pacjentów zakażonych koronawirusem. Zaznaczył, że każde zwiększenie liczby pacjentów na oddziale zakaźnym wiąże się z ograniczeniami w dostępie do innych oddziałów, ale obecnie sytuacja nie jest dramatyczna - we wszystkich województwach są m.in. łóżka w szpitalach tymczasowych.

- Trzeba pamiętać, że jesień będzie pierwszym testem wyszczepienia populacyjnego, czyli tego, jak szczepionka realnie chroni przed hospitalizacjami i zgonami w populacji. Wiemy, że szczepionki wielokrotnie zmniejszają ryzyko ciężkiego przebiegu choroby - podkreślił prof. Parczewski.

Zdaniem eksperta, najlepiej powrócić do pierwszych zasad, czyli zachowania dystansu, noszenia maseczek oraz zadbanie o to, aby nie narażać innych przy infekcjach dróg oddechowych.

Czytaj: Prof. Parczewski: mamy pacjentów 40-50 lat, niezaszczepionych, z szybko postępującym zapaleniem płuc

Szczepionka na Covid-19 w polskich warunkach zmniejsza ryzyko hospitalizacji 82-krotnie. A ryzyko śmierci?

Po wprowadzeniu 26-godz. dyżurów w służbie zdrowia w Izraelu pracę rzuciło 2,5 tys. lekarzy i stażystów

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum