×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Infekcje wirusowe i bakteryjne zabijają dzieci najczęściej. Tymczasem w Polsce mamy 60 tys. odmów szczepień

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP28 lutego 2023 07:03

Do najczęstszych przyczyn zgonu dzieci na świecie należą infekcje wirusowe i bakteryjne, jak np. odra, grypa, norowirusy, rotawirusy, gruźlica, malaria - powiedziała wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, dodając, że z ich powodu rocznie umiera ok. 1,7 mln dzieci.

Infekcje wirusowe i bakteryjne zabijają dzieci najczęściej. Tymczasem w Polsce mamy 60 tys. odmów szczepień
Infekcje wirusowe i bakteryjne wśród najczęstszych przyczyn zgonu dzieci na świecie Fot. AdobeStock

 

Infekcje wirusowe i bakteryjne wśród najczęstszych przyczyn zgonu dzieci na świecie

Ekspertka z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie poinformowała, że do najczęstszych przyczyn zgonu dzieci na świecie należą infekcje wirusowe i bakteryjne, które wywołują np. zapalenie płuc, biegunki. Jak wskazała, rocznie ok. 1,7 mln dzieci do piątego roku życia umiera z ich powodu na całym świecie.

- Ponad 90 proc. przypadków dotyczy krajów afrykańskich, gdzie panuje nierówny dostęp do szczepień, do opieki medycznej, a także panują niedostateczne warunki sanitarno-higieniczne, włączając w to problemy z dostępem do bieżącej wody. Nie należy się dziwić, że w związku z tym w najbiedniejszych krajach jest tak wysoka śmiertelność wśród dzieci - podkreśliła ekspertka.

Wśród chorób infekcyjnych powodujących najczęściej śmierć u najmłodszych wymieniła m.in. odrę, grypę, norowirusy, rotawirusy, gruźlicę, malarię. Przytaczając przykłady wskazała, że w 2019 roku na całym świecie zarejestrowano wśród dzieci do 5. roku życia około 33 mln przypadków ostrego zakażenia dolnych dróg oddechowych związanych z RSV, a według szacunków zmarło 84-125 tys. z nich.

- Z powodu odry w 2021 r. na świecie zmarło ok. 128 tys. dzieci. Grypa zabija rocznie ok. 50-100 tys. dzieci poniżej piątego roku życia, malaria - ok. 500 tys., gruźlica - ok. 200 tys."- wymieniła profesor podkreślając, że dzieci są szczególnie narażone na konsekwencje infekcji z racji niedojrzałego układu immunologicznego.

W zeszłym roku w Polsce było 60 tys. odmów szczepień u dzieci

Jednocześnie przypomniała, że wielu tym chorobom można zapobiegać poprzez szczepienia, jednak - jak wyjaśniła - przeciwko niektórym infekcjom nie ma jeszcze szczepionek, np. norowirusom. Biolożka przekazała, że obecnie trwają prace nad szczepionką przeciwko rotawirusom.

- Wyniki badania klinicznego z udziałem kobiet w ciąży są bardzo obiecujące, bowiem udowodniono, że przekazywały one przeciwciała swoim dzieciom, które dzięki temu były chronione do około pół roku po narodzinach  - zaznaczyła prof. Szuster-Ciesielska.

Odnosząc się do rosnącej liczby rodziców odmawiających obowiązkowych szczepień dzieci przekazała, że w zeszłym roku w Polsce było 60 tys. takich przypadków.

- Liczba odmów wpływa na powiększanie się grup wrażliwych, podatnych na wirusy. Ponadto, szczepiąc siebie i dzieci, chronimy też innych, którzy na przykład z powodów medycznych nie mogą korzystać ze wszystkich szczepionek, zwłaszcza tych, gdzie są stosowane wirusy żywe, ale osłabione, jak np. w przypadku odry, różyczki, świnki czy polio - wyjaśniła ekspertka.

- Jedyne, co możemy w tym przypadku zrobić, to stworzyć kokon ochronny wokół dzieci, czyli zaszczepić wszystkie osoby dookoła po to, żeby nie przekazać dzieciom tego wirusa - podkreśliła prof. Szuster-Ciesielska.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum