• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Ile za szczepienia dla farmaceutów? ZZPF: powinni otrzymać połowę stawki z NFZ

Autor: LJ • Źródło: ZZPF/ Rynek Zdrowia10 sierpnia 2021 08:58

Podział środków między pracodawcą a kwalifikującym i szczepiącym farmaceutą powinien oscylować wokół modelu 50:50 - uważa Związek Zawodowy Pracowników Farmacji.

NFZ płaci pracodawcy za szczepienie pacjentów, a ten ustala, ile zapłaci za usługę farmaceucie Fot. PTWP Archiwum
  • Związek Zawodowy Pracowników Farmacji wydał stanowisko w sprawie wynagrodzeń za szczepienia prowadzone w aptekach
  • Podział środków między pracodawcą a kwalifikującym i szczepiącym farmaceutą powinien - jak wskazuje ZZPF - oscylować wokół modelu 50:50
  • Przypomnijmy, że w całym kraju działa już prawie 600 aptecznych punktów szczepień

W związku z nabyciem przez farmaceutów w Polsce prawa do kwalifikacji i szczepień przeciw covid-19, Związek Zawodowy Pracowników Farmacji przygotował oświadczenie odnosząc się do tematu wynagrodzenia dla farmaceutów za usługi w tym zakresie.

ZZPF o wynagrodzeniach za szczepienia: optymalny model to 50:50

ZZPF uważa, że farmaceuci powinni być wynagradzani na podobnych zasadach jak pozostali przedstawiciele zawodów medycznych.

- Pełne wykorzystanie potencjału farmaceutów może zostać osiągnięte tylko poprzez sprawiedliwy podział środków płaconych za usługę przez NFZ – napisał Związek w oświadczeniu.

W ocenie ZZPF, podział środków między pracodawcą a kwalifikującym i szczepiącym farmaceutą powinien oscylować wokół modelu 50:50.

- Powyższy model jest już stosowany przez niektórych pracodawców aptecznych i jest zgodny z modelem funkcjonującym w innych zawodach medycznych, gdzie koszy osobowe usługi szczepienia wynoszą 50-70 procent  – czytamy w oświadczeniu.

Ile farmaceuta zarabia na zaszczepieniu?

Przypominamy, że apteka za udział w Narodowym Programie Szczepień otrzymuje z NFZ 61,24 zł za jedno szczepienie. Jednak to, ile zarobi na tym farmaceuta wykonujący szczepienie, zależy od pracodawcy, czyli właściciela apteki, który ponosi koszty organizacji punktu szczepienia.

Podobnie jest w przypadku innych podmiotów, np. punktów szczepień organizowanych przez szpitale i samorządy. One również oferują farmaceutom ustalone przez siebie stawki za kwalifikację i wykonanie iniekcji.

Te są zróżnicowane i przybierają formę płatności w zależności od liczby zaszczepionych pacjentów lub za godzinę pracy.

Za zaszczepienie pacjenta farmaceuta może otrzymać 10 - 15 zł i dodatkowe 15 - 20 zł za kwalifikację.

Jednak „Rzeczpospolita” informowała również o propozycjach 20 zł brutto za godzinę kwalifikowania i szczepienia. Farmaceuci, ale również diagności czy fizjoterapeuci oceniają, że 20 czy 30 zł za godzinę pracy stanowczo za mało.

Czytaj również: Wszystkie dokumenty dla aptek wykonujących szczepienia. Teraz są dostępne w jednym miejscu

Prawie 600 aptecznych punktów szczepień

Przypomnijmy: obecnie w Polsce funkcjonuje już prawie 600 aptecznych punktów szczepień. Stopniowo dołączają kolejne.

W informacji prasowej z 9 sierpnia, sieć aptek Ziko poinformowała o możliwości szczepienia od początku sierpnia w wybranych aptekach w ośmiu miastach. W kolejnych tygodniach dołączą do nich następne placówki.

Sprawdź: Najwięcej aptek szczepi przeciwko COVID-19 na Śląsku

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum