Ile państwo zapłaci za powikłania po szczepieniach?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 15 września 2017 12:39

Główny Inspektor Sanitarny przygotowuje projekt regulacji ws. specjalnego funduszu kompensacyjnego dla pacjentów, u których doszło do powikłań po obowiązkowych szczepieniach. Zgodnie z nimi rodzina, w której dziecko trafiło do szpitala na skutek powikłań poszczepiennych, otrzyma szybką pomoc finansową.

Ile państwo zapłaci za powikłania po szczepieniach?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W przypadku, kiedy dziecko dotknie syndrom NOP - niepożądanych odczynów poszczepiennych - rodzina będzie mogła starać się o odszkodowanie już w sytuacji, gdy zachodzi podejrzenie, że nietypowe zachowanie czy stan dziecka są właśnie rezultatem szczepienia. Wystarczy, że złoży stosowany wniosek w resorcie zdrowia.

Jak ustaliła Rzeczpospolita, 70 tys. zł to maksymalna kwota należnego świadczenia kompensacyjnego dla rodziców dzieci, które ciężko zachorowały po szczepieniu.

Resort zdrowia ocenia liczbę takich dzieci na ok. 10 rocznie. Inaczej szacuje stowarzyszenie „STOP NOP", według którego co roku jest ich co najmniej kilkaset, nawet do tysiąca. Według stowarzyszenia wszystkiemu winien jest brak skutecznego systemu rejestracji niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) i fakt, że lekarze nie klasyfikują jako NOP m.in. padaczki lekoopornej czy zgonu.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum