• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Ile dzieci zostało zaszczepionych w Polsce? Ile było powikłań?

Autor: oprac. PG • Źródło: PAP25 listopada 2021 08:21

Przeciw COVID-19 zaszczepiono 1,6 mln dzieci w wieku 12-17 lat  - mówił Grzegorz Cessak. Liczba wszystkich wykonanych w naszym kraju szczepień przeciw COVID-19 wynosi 40,8 mln iniekcji.

Grzegorz Cessak Foto: PAP/Radek Pietruszka
  • Liczba wszystkich wykonanych w naszym kraju szczepień przeciw COVID-19 wynosi 40 827 691 iniekcji.
  • W pełni zaszczepione są 20 298 362 osoby.
  • Dzienna liczba szczepień to 131 967.
  • Trzecią dawkę szczepionki przyjęło 273 479 osób, a dawkę przypominającą - 1 933 407 osób.
  • Łącznie do Polski dostarczono 75 286 960 dawek szczepionki, z czego do punktów trafiło 41 997 895 dawek. Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 594 507 dawek.

Zgłoszono 16 193 niepożądane odczyny poszczepienne, w większości łagodne.

Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych poinformował, że przeciw COVID-19 zaszczepiono w Polsce 1,6 mln dzieci w wieku 12-17 lat; działania niepożądane stanowiły 0,004 proc. tej liczby i miały na ogół łagodny i przejściowy charakter.

W środę badania potwierdziły 28 380 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 460 osób z COVID-19. To najwyższa liczb zakażeń w IV fali pandemii w Polsce. Dokładnie rok temu wykryto 10 139 nowych przypadków, a tydzień temu - 24 239 zachorowań.

Co zaleca Rada Medyczna? 

Rada Medyczna zaleciła w ostatnim stanowisku m.in. ograniczenie do niezbędnego minimum imprez masowych, działalności handlowej i artystycznej, zwłaszcza w powiatach, gdzie liczba hospitalizacji przekracza 9 na 100 tys. mieszkańców. Rada rekomenduje też najszersze szczepienie osób do tej pory niezaszczepionych oraz przyjęcie trzeciej dawki przez osoby uprawnione.

- W tej chwili, nawet jeśli wszyscy rzuciliby się do szczepień, statystyki zmienią się nam dopiero dwa tygodnie, po drugiej dawce - powiedział wirusolog prof. Włodzimierz Gut. W jego ocenie "zostają nam jedynie tzw. ograniczenia covidowe, czyli m.in. samodyscyplina, maseczki, ograniczenie ruchliwości". Zwrócił uwagę, że w tej chwili w Polsce połowa społeczeństwa jest zaszczepiona. "Mniej więcej będzie potrzeba, żeby przechorowało dwie trzecie osób niezaszczepionych" - powiedział wirusolog.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił z kolei, że szczepienia jakościowo zmieniają naszą sytuację w walce z pandemią.

- Warto w tym momencie powiedzieć, że to, że szczepienia stały się tak powszechnie dostępnym dobrem jest jakościową zmianą, która nam pozwala inaczej podchodzić do walki z pandemią - mówił minister Niedzielski.

Zapowiedział też, że na razie nie będzie kwarantanny dla zaszczepionych zamieszkałych z chorymi na COVID-19. Minister zdrowia pytany czy rozważa wprowadzenie kwarantanny dla osób zaszczepionych, które mieszkają z zakażonymi zwrócił uwagę, że "te osoby nawet jeśli nie chorują, nie mają objawów, to mogą być nosicielami".

- To ryzyko, które w przypadku mutacji - a z taką mamy do czynienia - które są bardzo zakaźne powoduje zwiększone ryzyko transmisji - dodał. "Na tę chwilę nie zdecydowaliśmy się na tę decyzję" - poinformował.

CBOS zapytał respondentów o obawy związane z zakażeniem się koronawirusem, ocenę polityki rządu wobec epidemii, stosunek do szczepień przeciw COVID-19, w tym o zainteresowanie przyjęciem dawki przypominającej. Pytano też o ocenę proponowanych rozwiązań umożlwiających pracodawcom sprawdzenie, którzy pracownicy są zaszczepieni.

Wyniki badań pokazują, że 52 proc. Polaków obawia się zarażenia koronawirusem, a 46 proc. nie wyraża takich obaw.

Od poprzedniego badania zmniejszył się natomiast odsetek ankietowanych w ogóle niebojących się zakażenia o 5 punktów, a wzrósł raczej niebojących się zakażenia o 3 punkty do 27 proc. - wskazują badania CBOS. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum