• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Holandia: niektórzy szczepią się w tajemnicy. Reszta uważa, że Covid pochodzi od Boga

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP23 października 2021 14:52

W Pasie Biblijnym w Niderlandach notuje się najniższy wskaźnik zaszczepionych. Wielu ortodoksyjnych protestantów uważa szczepienia za niezgodnie z wiarą. Jeśli się szczepią, to w tajemnicy przed innymi.

Wielu ortodoksyjnych protestantów uważa szczepienia za niezgodnie z wiarą Fot. Shutterstock
  • Lekarze rodzinni potajemnie szczepią przeciwko koronawirusowi w miejscowości Staphorst w Holandii, leżącej w tzw. Pasie Biblijnym i zamieszkanej przez konserwatywnych protestantów
  • Część mieszkańców chce przyjąć preparat przeciwko koronawirusowi, ale boi się osądu religijnej społeczności
  • Każdy, kto się szczepi, nie ufa wystarczająco Bogu - przekonują tamtejsi duchowni

Lekarze rodzinni potajemnie szczepią przeciwko koronawirusowi w miejscowości Staphorst w Holandii, leżącej w tzw. Pasie Biblijnym. - Część mieszkańców chce przyjąć preparat przeciwko koronawirusowi, ale boi się osądu religijnej społeczności - mówi doktor Reza Pezeshki Nia cytowany przez portal RTL Nieuws.

"Zdrowie i choroba pochodzą od Boga, dlatego szczepienia są niepotrzebne"

Pas Biblijny w Niderlandach ciągnie się od północno wschodniej do południowo zachodniej części kraju. Dominują w nim konserwatywni protestanci, akcentujący silne przywiązanie do dosłownego rozumienia Biblii.

W tej części kraju jest najniższy wskaźnik osób zaszczepionych przeciwko koronawirusowi. Wielu ortodoksyjnych protestantów uważa bowiem szczepienia za niezgodnie z wyznawaną wiarą.

- Każdy, kto się szczepi, nie ufa wystarczająco Bogu - uważa ks. D.E. van de Kieft z Menorahkerk, protestanckiego kościoła w miejscowości Urk w zachodniej Holandii.

Duchowny, cytowany w weekendowym wydaniu dziennika "Reformatorisch Dagblad", podkreśla, że zdrowie i choroba pochodzą z ręki Boga i z tego powodu szczepienia są niepotrzebne.

Lekarze szczepią w tajemnicy. "Tak samo było 40 lat temu podczas epidemii polio"

Między innymi takie argumenty powodują, iż wielu mieszkańców w Pasie Biblijnych odmawia przyjęcia preparatu przeciwko koronawirusowi. W 17-tysięcznej miejscowości Staphorst we wschodniej części kraju zaszczepione jest, według portalu RTL Nieuws, 56 procent dorosłej populacji.

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (RIVM) wynika, iż średnia dla całego kraju oscyluje wokół 85 proc.

W pobliskim szpitalu w Zwolle ponad połowa pacjentów, przebywających na oddziale intensywnej terapii z powodu koronawirusa, to właśnie osoby mieszkające w Staphorst.

Jak ustalił dziennik "De Volkskrant" lekarze rodzinni odwiedzają mieszkańców Staphorst w domach i potajemnie szczepią ich przeciwko Covid-19.

"Lekarze przypominają, że identyczna sytuacja miała miejsce podczas epidemii polio czterdzieści lat temu" - czytamy w gazecie. "Wówczas także potajemnie szczepiono przeciwko tej chorobie" - przypomina "De Volkskrant".

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum