Hiszpański rząd uchwalił już plan szczepień przeciwko COVID-19 w całym kraju

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 listopada 2020 07:31

Podczas wtorkowego (24 listopada) posiedzenia rady ministrów w Madrycie rząd Pedra Sancheza uchwalił ogólnokrajowy plan szczepień przeciwko COVID-19. Jego wdrażanie w życie rozpocznie się w styczniu i będzie prowadzone w ramach trzech etapów.

Hiszpański rząd uchwalił już plan szczepień przeciwko COVID-19 w całym kraju
FOT. Partha Sarathi Sahana/Flickr (CC BY 2.0)

Jak poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej minister zdrowia Salvador Illa, Hiszpania na podstawie dwóch umów zawartych przez UE z firmami farmaceutycznymi może liczyć na co najmniej 140 mln sztuk szczepionek.

Wskazał, że w pierwszej kolejności szczepieniom zostaną poddani pracownicy hiszpańskiej służby zdrowia zatrudnieni w domach spokojnej starości, a następnie pozostały personel pracujący w szpitalach i przychodniach medycznych.

Illa, zaznaczając, że wśród pierwszych szczepionych osób będą też podopieczni domów seniora oraz niepełnosprawni, wskazał, że proces magazynowania i dystrybucji szczepionek będzie dużym wyzwaniem dla władz medycznych Hiszpanii.

- Szczepienia będą prowadzone w ramach tego samego schematu na terenie wszystkich wspólnot autonomicznych kraju. (…) Sukcesywnie będziemy im poddawać 18 grup osób, na które podzieliliśmy nasze społeczeństwo w celu przeprowadzenia szczepie  - powiedział Illa.

Minister zdrowia odrzucił krytykę władz wspólnoty autonomicznej Madrytu, która w poniedziałek ogłosiła, iż gabinet Sancheza przygotował plan szczepień bez informowania o nim regionów. Illa stwierdził, że w opracowaniu tego planu rząd Hiszpanii współpracował z 8 z 17 wspólnot autonomicznych kraju.

Zgodnie z założeniami rządowego dokumentu rozpoczęte w styczniu szczepienia prowadzone będą w 13 tys. punktów medycznych zlokalizowanych we wszystkich regionach Hiszpanii.

Marcin Zatyka (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum