Hiszpanie nie będą szczepić AstraZeneką osób przewlekle chorych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 lutego 2021 14:50

Szczepionką przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca nie będą w Hiszpanii szczepione osoby przewlekle chore - wynika z raportu krajowych służb medycznych, o którym napisał w środę (10 lutego) dziennik “El Pais”.

Hiszpanie nie będą szczepić AstraZeneką osób przewlekle chorych
Hiszpania nie przewiduje szczepień produktem AstraZeneca osób, które "należy uznać za pacjentów osłabionych" z powodu poważnych schorzeń. Fot. Katarzyna Gubała/PTWP

Wydawana w Madrycie gazeta ustaliła, że resort zdrowia Hiszpanii nie przewiduje szczepień produktem AstraZeneca osób, które "należy uznać za pacjentów osłabionych" z powodu poważnych schorzeń. Wśród nich wymieniono m.in. nowotwory, zaburzenia układu krwionośnego, pracy wątroby i nerek, a także metabolizmu.

Dokument, będący korektą ogólnokrajowego programu szczepień, przewiduje, że szczepionki AstraZeneca mogą być podawane tylko osobom w wieku 18-55 lat.

W zaleceniach służb medycznych Hiszpanii wskazano, że w pierwszej kolejności szczepionką AstraZeneca powinni zostać zaszczepieni pracownicy służb mundurowych, szczególnie policji oraz żandarmerii.

Według danych ministerstwa zdrowia dotychczas wykorzystano już prawie 90 proc. z dostarczonych do kraju 2,4 mln dawek szczepionek przeciw Covid-19. W poniedziałek ruszyły pierwsze szczepienia produktem AstraZeneca.

Zgodnie z zapowiedziami resortu zdrowia do końca lutego Hiszpania odbierze 1,8 mln dawek szczepionki AstraZeneca. Pierwsza dostawa od tej firmy dotarła w sobotę. Zawierała blisko 197 tys. dawek.

Marcin Zatyka

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum