×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Gwatemala: pierwszy przypadek odry od 20 lat

Autor: PAP/Rynek Zdrowia23 stycznia 2018 17:00

Przypadek odry zdiagnozowano w Gwatemali, po raz pierwszy od 20 lat. Ustalono, że tą wirusową chorobą zaraziła się 17-letnia Gwatemalka podczas pobytu w Niemczech w ramach wymiany uczniów.

Gwatemala: pierwszy przypadek odry od 20 lat
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dziewczyna wróciła do Gwatemali jeszcze bez żadnych objawów choroby. Te wystąpiły później i diagnozę postawiono w jednej z prywatnych klinik. Minister zdrowia Gwatemali Carlos Soto Menegazzo wykluczył ewentualność zarażenia przez tę chorą kogokolwiek z personelu lotniska.

Prewencyjnie zaszczepiono przeciwko odrze wszystkich uczniów i nauczycieli w szkole, do której uczęszcza chora. Zaszczepieni zostali też członkowie rodziny i sąsiedzi.

- Nie wolno dopuścić do tego, żeby Niemcy stały się eksporterem odry - powiedział szef niemieckiej organizacji zawodowej lekarzy pediatrów Thomas Fischbach. Podkreślił, że odra została zawleczona do Gwatemali, ponieważ w Niemczech skala szczepień przeciwko tej chorobie jest wciąż niewystarczająca.

W Gwatemali przypadek odry zdiagnozowano poprzednio w 1998 roku i od tego czasu kraj ten jest uważany za wolny od tej choroby. Natomiast w Niemczech - jak wynika z danych Instytutu im. Roberta Kocha - na odrę zachorowało w zeszłym roku prawie tysiąc osób.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum