×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Grupa 1B została uzupełniona o nową ważną grupę pacjentów onkologicznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia10 marca 2021 13:50Aktualizacja: 10 marca 2021 13:55

Jak podał Michał Dworczyk, grupa 1B została uzupełniona o pacjentów onkologicznych, którzy jeszcze nie rozpoczęli leczenia i osoby skierowane do przeszczepu, które czekają na zabieg.

Grupa 1B została uzupełniona o nową ważną grupę pacjentów onkologicznych
Fot. Shutterstock
  • W środę ruszyły zapisy na szczepienie dla pacjentów onkologicznych, dializowanych, przed i po przeszczepach i mechanicznie wentylowanych
  • Szczepienie tej grupy pacjentów ma się rozpocząć 15 marca

Na konferencji prasowej w środę (10 marca) Dworczyk przekazał, że na stronie gov.pl/szczepimysie można zweryfikować wszystkie choroby przewlekłe, które kwalifikują do grupy 1B.

- Ta lista była ostatnio uzupełniana o pacjentów onkologicznych, którzy już są zdiagnozowani, ale jeszcze nie rozpoczęli terapii oraz o osoby, które są skierowane do przeszczepów, ale jeszcze czekają na zabiegi - powiedział Dworczyk.

Dodał, że grupa ta liczy ponad 140 tys. osób.

- Mamy nadzieję, że szczepienia te przebiegną sprawnie. Jest to grupa nierównomiernie rozłożona po całej Polsce. Są to pacjenci, którzy się właśnie leczą, czasami na bardzo poważne schorzenia. Mamy nadzieję, że w sposób najmniej uciążliwy i jak najprostszy proces rejestracji i potem szczepienia będzie przebiegał. My na pewno dołożymy do tego wszelkich starań. Jestem przekonany, że punkty szczepień będą zwracały na to szczególną uwagę - powiedział polityk.

W środę ruszyły zapisy na szczepienie dla pacjentów onkologicznych, dializowanych, przed i po przeszczepach i mechanicznie wentylowanych. W poniedziałek 15 marca rozpocznie się ich szczepienie. Do grupy 1B, czyli osób przewlekle chorych, zakwalifikowano tych, których stan zdrowia zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, bo cierpią na poważne schorzenia. Resort zaleca, aby osoby te otrzymały preparaty mRNA, czyli Moderny i Pfizera.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum