• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Gmina Rudna: będą szczepić przeciwko pneumokokom

Autor: LJX/Rynek Zdrowia • • 13 marca 2014 17:01

W Gminie Rudna (województwo dolnośląskie) ruszyły bezpłatne szczepieniami przeciwko pneumokokom. To już kolejny - po Jeleniej Górze, Brzegu Dolnym, Grębocicach oraz Polanicy-Zdroju - program profilaktyki pneumokokowej realizowany na terenie województwa dolnośląskiego.

Program zaplanowany jest na lata 2014- 2016.

Dzięki tej akcji rodzice będą mogli bezpłatnie ochronić swoje dzieci przed bakteriami, które wywołują takie choroby jak zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych czy sepsa. Szczepieniem zostanie objęta cała populacja nowonarodzonych dzieci. Maluchy otrzymają trzy dawki szczepionki 13-walentnej.

Pneumokoki to bakterie chorobotwórcze, które zwykle występują w jamie nosowej i gardle zdrowych dzieci. Bakterie te łatwo się przenoszą np. poprzez kichnięcie czy kaszel, a ich nosicielstwo w grupie małych dzieci jest w Polsce powszechne. Samo nosicielstwo nie jest chorobą, jednak w sytuacji osłabienia odporności, np. w wyniku infekcji wirusowej, bakterie te mogą przedostać się do ucha środkowego czy zatok wywołując zakażenia nieinwazyjne.

Należą do nich m.in. zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok oraz zapalenie płuc. Pneumokoki mogą także przełamać bariery ochronne i przedostać się do krwi, a z krwią do płynu mózgowo-rdzeniowego czy płuc, powodując ciężkie choroby inwazyjne, takie jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsę czy zapalenie płuc z bakteriemią.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum