Gdańsk: w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym rozpoczęto podawanie drugiej dawki szczepionki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 stycznia 2021 20:49

W największym na Pomorzu szpitalu – Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku – rozpoczęto we wtorek (19 stycznia) podawanie personelowi drugiej dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Lecznica wstrzymała na razie szczepienia pierwszą dawką leku osób z grupy zero.

Gdańsk: w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym rozpoczęto podawanie drugiej dawki szczepionki
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

We wtorek Uniwersyteckie Centrum Kliniczne (UCK) w Gdańsku otrzymało z Agencji Rezerw Materiałowych 2340 szczepionek przeciwko COVID-19, dzięki czemu szpital mógł rozpocząć podawanie drugiej dawki leku osobom, którym przed trzema tygodniami wstrzyknięto pierwszą.

- W UCK szczepienia w tzw. fazie zerowej rozpoczęły się 29 grudnia. Wówczas po raz pierwszy zaszczepiliśmy ponad 60 naszych pracowników. Dzisiaj przyjęli oni drugą dawkę leku. W następnych dniach drugą dawkę preparatu otrzymają kolejne osoby - przekazał we wtorek PAP dyrektor naczelny UCK Jakub Kraszewski.

Poinformował, że od 29 grudnia do 18 stycznia w szpitalu zaszczepiło się ok. 9,5 tys. osób. Choć w kolejce czekają następni chętni, szczepienia pracowników sektora medycznego pierwszą dawką zostały na razie wstrzymane.

- Wznowimy je, kiedy z Ministerstwa Zdrowia otrzymamy zapewnienie, że możemy już szczepić kolejne osoby z grupy zero pierwszą dawką leku - wyjaśnił Kraszewski.

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku chęć zaszczepienia się w tzw. fazie zerowej zadeklarowało ponad 12 tys. osób, w tym personel placówki, pracownicy podmiotów zewnętrznych, które zgłosiły się do UCK jako szpitala węzłowego, a także osoby z innych jednostek: Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, sanepidu, Regionalnego Centrum Krwiolecznictwa i Krwiodawstwa, Uniwersyteckiego Centrum Stomatologicznego i z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Rodzinnej.

Zespół UCK dba o to, aby procedura szczepień przebiegała sprawnie. Stworzono też specjalną aplikację, dzięki której osoby zainteresowane mogą zarejestrować się na konkretną godzinę konsultacji lekarskiej i szczepienia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum