Gdańsk: do publicznych żłobków i przedszkoli z zaświadczeniem o szczepieniu?

Autor: Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia • • 27 marca 2015 08:52

Radna Beata Dunajewska skierowała zapytanie do prezydenta miasta Gdańska w sprawie zaostrzenia wymagań przy rekrutacji do żłobków i przedszkoli. Domaga się wprowadzenia od 2016 r. wymogu zaświadczenia o szczepieniu dziecka.

Gdańsk: do publicznych żłobków i przedszkoli z zaświadczeniem o szczepieniu?
Fot. Archiwum

Część rodziców krytykuje ten pomysł i uważa go za sprzeczny z artykułem 31 ust. 2 Konstytucji RP, mówiącym, że każdy jest obowiązany szanować wolności i prawa innych - informuje Dziennik Bałtycki.

Tymczasem Państwowa Inspekcja Sanitarna powołuje się na ustawę z 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Przywołują też opinie pediatrów, w tym prof. Barbary Kamińskiej, pomorskiego konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie pediatrii, którzy podkreślają, że ryzyko związane z niepożądanymi odczynami poszczepiennymi jest wielokrotnie niższe niż zagrożenie powrotem chorób zakaźnych, w tym odry.

Na zakażenie narażone są nie tylko dzieci, których rodzice świadomie odmawiają szczepień, ale przede wszystkim te, które z powodów zdrowotnych (np. choroby nowotworowej) szczepić się nie mogą. Dla nich dodatkowa choroba stanowi zagrożenie życia.

Więcej: www.dziennikbaltycki.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum