×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

GIS zapowiada zmiany w Programie Szczepień Ochronnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia17 października 2018 09:35

W Programie Szczepień Ochronnych na 2019 r. planowane są zmiany. Dotyczą one m.in. terminu szczepienia przeciw gruźlicy oraz podania drugiej dawki szczepionki przeciw odrze, śwince i różyczce - wynika z informacji przekazanych przez GIS.

GIS zapowiada zmiany w Programie Szczepień Ochronnych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Główny Inspektorat Sanitarny co roku ustala kalendarz szczepień, uzależniając jego kształt od sytuacji epidemiologicznej kraju, uwarunkowanej m.in. sytuacją w krajach sąsiednich. Mamy otwarte granice więc trzeba czuwać nad zdrowiem społeczeństwa - akcentuje Jolanta Prochaska z Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Dlatego, jak wskazała w rozmowie z dziennikarzami, eksperci stanowiący grupę doradczą Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, ustalają pewne priorytety.

Wśród planowanych zmian jest przesunięcie wieku szczepienia przypominającego MMR przeciwko odrze, śwince i różyczce. Pierwszą dawkę dziecko otrzymuje w drugim roku życia. Kolejna dawka znajduje się obecnie w kalendarzu szczepień w 10. roku życia dziecka, ma być przesunięta na rok szósty. Dzieci starsze niż sześcioletnie będą szczepione według dotychczasowego schematu, gdy osiągną 10 lat. Decyzja dot. MMR, jak wyjaśniała Prochaska, ma związek z sytuacją epidemiologiczną odry w Europie.

- W przyszłości będziemy myśleli jeszcze o powtórzeniu tego szczepienia, szczególnie dla dziewcząt, przed ukończeniem 19. roku życia, ale to jest na razie temat do dyskusji - dodała.

Inna ze zmian dotyczy szczepienia przeciwko gruźlicy. Miałoby ono być wykonywane przed wypisaniem dziecka z oddziału noworodkowego lub neonatologicznego, czyli przed wyjściem ze szpitala. Obecnie, generalne zalecenie jest takie, iż powinno być wykonane w ciągu 24 godzin od urodzenia dziecka.

W Polsce szczepienia obowiązkowe u dzieci i młodzieży do 19 roku życia realizowane są według określonego kalendarza. Obowiązkowe szczepienia to m.in. przeciwko: gruźlicy, błonicy, krztuścowi, polio, odrze, śwince, różyczce, tężcowi oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum