PAP/Rynek Zdrowia | 11-07-2019 14:40

GIS zapewnia: w Polsce nie brakuje żadnej szczepionki z kalendarza szczepień

W Polsce nie brakuje żadnej szczepionki potrzebnej do realizacji kalendarza szczepień. Dzieci są bezpieczne, a ciągłość szczepień jest zachowana -  zapewnił w czwartek (11 lipca) Główny Inspektorat Sanitarny, odnosząc się do ostatnich doniesień medialnych na ten temat.

Dzieci są bezpieczne, a ciągłość szczepień jest zachowana - zapewnia GIS. Fot. Fotolia

"Brakuje szczepionek przeciwko groźnym chorobom, m.in. odrze i wściekliźnie" - donosi czwartkowa Gazeta Wyborcza. Według niej w aptekach brakuje także kilkuset leków, m.in. na nadciśnienie, choroby tarczycy, astmę i cukrzycę.

GIS zapewnił PAP, że w Polsce nie brakuje żadnej szczepionki potrzebnej do realizacji kalendarza szczepień.

- Polskie dzieci są bezpieczne, a ciągłość szczepień jest zachowana. Ani teraz, ani w ostatnich latach nie było konieczności odraczania jakiegokolwiek szczepienia, chyba że ze względów medycznych - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.

- Dzięki elektronicznemu systemowi nadzoru mamy szczegółową wiedzę na temat stanów magazynowych - dodała zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Izabela Kucharska.

Na najnowszym, opublikowanym w piątek przez Ministerstwo Zdrowia wykazie produktów zagrożonych brakiem dostępności, znalazły się 324 produkty. Umieszczane są tam leki, których brakuje w 5 proc. aptek w danym województwie. Preparaty z tej listy nie mogą być wywożone za granicę.