• PARTNER SERWISUpartner serwisu

GIS: ok. 70 proc. uchylających się od szczepień odmawia nie po raz pierwszy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 stycznia 2020 09:01

Niemal 70 proc. odmawiających szczepienia robi to nie po raz pierwszy - wynika z badania GIS, na które powołuje się czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Unika ich w sumie ponad 44 tys. osób.

Wiele osób regularnie odmawia szczepień Fot. Archiwum

Jak przypomina "DGP", Główny Inspektorat Sanitarny sprawdził, jaką liczbę wśród uchylających się od szczepień stanowią osoby, które takie zachowanie powtarzają regularnie, np. z pobudek ideologicznych czy z powodu braku zaufania. "Okazało się, że to 67 proc. wszystkich odmów. Jak przekonuje Izabela Kucharska, zastępca głównego inspektora sanitarnego, to 0,4 proc. wszystkich objętych obowiązkiem" - czytamy.

Dziennik zwraca uwagę, że polscy antyszczepionkowcy należą do najbardziej zagorzałych i najlepiej zorganizowanych. - Powstają strony, na których doradzają sobie prawnie. Obracają się w ramach mediów społecznościowych w dość hermetycznym środowisku - mówi Krzysztof Klimiuk z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który prowadził pogłębione badania na temat powodów, jakimi się kierują.

Jak podaje gazeta, najgorzej jest w województwie śląskim, gdzie w ub.r. doliczono się niemal 7 tys. osób regularnie odmawiających szczepień. "Na drugim miejscu jest województwo pomorskie z liczbą ponad 5,2 tys. zatwardziałych przeciwników, a na trzecim Wielkopolska - ponad 4,7 tys. Najbardziej zdyscyplinowani są mieszkańcy Mazowsza - tutaj jedynie osiem osób z nieszczepiących się można zaliczyć do tej grupy" - czytamy w artykule.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum