• PARTNER SERWISUpartner serwisu

GIS: co trzecia ciężarna chorująca na grypę wymaga hospitalizacji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 listopada 2019 14:17

32 proc. ciężarnych chorujących na grypę wymaga hospitalizacji, a 9 proc. przebywających w szpitalach z powodu grypy kobiet w ciąży wymagało leczenia na oddziałach intensywnej terapii - poinformował  główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas podczas I Kongresu Pielęgniarek i Położnych w Warszawie.

GIS: co trzecia ciężarna chorująca na grypę wymaga hospitalizacji
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Z danych przez niego przedstawionych wynika też, że osoby chorujące na cukrzycę mają sześciokrotnie większe niż u zdrowych osób prawdopodobieństwo hospitalizacji z powodu grypy w trakcie epidemii, której szczyt przypada między styczniem a marcem każdego roku.

Szczepienia przeciw grypie są również bardzo ważne dla pacjentów z chorobami wieńcowymi. Główny inspektor sanitarny zaznaczył, że są oni bardzo skutecznie, ale też kosztownie leczeni w Polsce, dlatego istotne jest ich szczepienie, bo są w grupie ryzyka. Zobrazował on działanie wirusa grypy na naczynia wieńcowe, ostrzegając tym samym przed groźnymi skutkami choroby.

- Jak działa wirus grypy na naczynia wieńcowe? Tak jak szczotka ryżowa - powiedział, tłumacząc dalej, że jeśli trzemy tą szczotką o niezwykle delikatny śródbłonek, to go niszczymy i wystawiamy się na ryzyko kolejnego zawału.

Pinkas podkreślił również, że bezwzględnie szczepione powinny być osoby przewlekle chore, starsze, dzieci i personel medyczny. Jednocześnie zaznaczył, że wyszczepialność Polaków przeciw grypie jest nadal bardzo niska i wynosi blisko 4 proc. wobec 75 proc. zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia. Faktycznie tylko około 1 proc. dzieci i 14, 2 proc. osób powyżej 65 lat szczepi się przeciw grypie.

Tymczasem zachorowalność dzieci i młodzieży do lat 14 waha się od 25 proc. do 55 proc. ogólnych zachorowań na grypę. Wśród osób najstarszych jest ona najniższa.

Główny inspektor sanitarny przypomniał też w czasie swojego wystąpienia na kongresie, że w sezonie 2018/2019 na grypę zmarło 150 osób, czyli trzykrotnie więcej niż sezon wcześniej. Przekonywał, że szczepienia przeciw grypie są niezwykle skuteczne i łagodzą przebieg innych infekcji. "Przechodzimy je wtedy gładko" - zapewnił.

Zauważył także, że szczepienia to realna korzyść dla pacjentów, szczególnie osób z grupy wysokiego ryzyka. Dzięki szczepieniom w 84 proc. zmniejsza się częstość objawów grypopodobnych u dzieci, w 87 proc. maleje potrzeba hospitalizacji z powodu ostrych chorób oddechowych lub układu krążenia. Zmniejsza się jednocześnie o połowę ryzyko nagłego zatrzymania krążenia czy udaru mózgu. Regularne, coroczne szczepienie wzmacnia też układ odpornościowy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum