GIS: 43 tys. osób bez obowiązkowych szczepień

Autor: RPO/Rynek Zdrowia • • 22 stycznia 2019 13:30

Od obowiązkowych szczepień uchyla się w Polsce ponad 43 tys. osób, najwięcej na Mazowszu, na Śląsku i w Wielkopolsce. 4405 rodziców dostało w 2017 r. wezwania do szczepienia dzieci. W 2287 przypadkach skierowano wnioski do wojewodów o egzekucję obowiązku szczepień  - informuje Główny Inspektor Sanitarny.

GIS: 43 tys. osób bez obowiązkowych szczepień
Fot. Partha Sarathi Sahana:Flickr (CC BY 2.0)

Informacja głównego inspektora sanitarnego to odpowiedź na apel Rzecznik Praw Obywatelskich w sprawie o kampanii promującej znaczenie szczepień ochronnych. Jarosław Pinkas w liście do RPO  przedstawił statystyki  dotyczce szczepień.

- Powodem uchylania się od obowiązku poddawania dzieci szczepieniom ochronnym są głównie działania ruchów antyszczepionkowych głoszących fałszywe tezy o rzekomej szkodliwości szczepień ochronnych i braku bezpieczeństwa szczepień, nie zaś obawy rodziców przed wystąpieniem odczynów poszczepiennych - stwierdził Pinkas.

Dlatego Główny Inspektor Sanitarny prowadzi działania informacyjne promujące szczepienia ochronne jako bezpieczną i skuteczną metodę zapobiegania chorobom zakaźnym, w szczególności u dzieci. W ramach promocji GIS od 2013 r. prowadzi akcję „Zaszczep w sobie chęć szczepienia”, kierowaną do rodziców oraz pracowników ochrony zdrowia.

Więcej: www.rpo.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum