GIF o wadliwych szczepionkach: nie zostały podane dzieciom

Autor: LJ/Rynek Zdrowia • • 25 lipca 2013 10:27

Inspekcja farmaceutyczna uspokaja, że wadliwe szczepionki znajdujące się w wycofanej z obrotu serii, nie mogły zostać podane dzieciom.

GIF o wadliwych szczepionkach: nie zostały podane dzieciom
- Ta wada jakościowa polega na zmianie wyglądu szczepionki i fachowy personel medyczny, jakim niewątpliwie są pielęgniarki, nigdy nie podałby tak wyglądającej szczepionki - oceniła minister Zofia Ulz, Główny Inspektor Farmaceutyczny, podczas wczorajszej, 24 lipca, konferencji prasowej.

Dodała, że po pierwsze pielęgniarki wiedzą, jak szczepionka powinna wyglądać, a po drugie wygląd tych preparatów był tak zmieniony, że nie przeszłyby przez igłę strzykawki: - Tę wadę zgłosiły właśnie panie pielęgniarki, które zauważyły, że szczepionka nie wygląda tak, jak powinna, zabezpieczyły ją i zgłosiły do wojewódzkiego inspektoratu, gdzie zostały pobrane próbki i wysłane do badania.

Próbki obu szczepionek zostały przekazane do zbadania przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny. Wstępne wyniki badań wskazały, że nieprawidłowości dotyczą niejednorodnej struktury szczepionek.

Główny Inspektor Farmaceutyczny już 18 lipca wydał decyzję o wycofaniu z obrotu serii UFA 12001 szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (Euvax B) oraz serii C4007 AK szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (Tripacel).

Ponieważ zgłoszeń o wadliwości szczepionek dokonano w Krakowie, obecnie małopolski sanepid wraz z wojewódzką inspekcją farmaceutyczną prowadzą kontrolę warunków przechowywania szczepionek, co mogło stanowić przyczynę powstania wady w wyglądzie preparatu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum